Австралийски учени установиха, че предшествениците на съвременното кенгуру са се появили преди 25 години, но то е направило бърз еволюционен скок преди около 3 милиона години, предава ДПА, цитирана от БТА.
Агенцията цитира проучване на изследователи от университета "Флайндърс". Бързата еволюционна промяна на тези животни се дължала на изменения в околната им среда - възникването на обширни тревни площи на континента.
Тези двуутробни са националният символ на Австралия и тяхната популация възлиза на 45 милиона екземпляра. Те са двойно повече от жителите на страната-континент.
Учените стигнали до своите изводи, като анализирали зъбите от 1600 съвременни животни и от около стотина изкопаеми. Първоначално кенгуруто имало къси и плътни зъби, пригодни за хранене със зеленината от дървета и храсти. Но след това зъбите им се издължили и се сдобили с високи корони, които да им позволят да дъвчат жилавата трева, която завзела континента.
Преди това учените считаха, че кенгурутата са еволюирали постепенно, след като засушаване е обхванало хабитата им преди 12-5 милиона години. Но учените от университета Флайндърс намериха доказателства, че тези двуутробни са направили еволюционен скок преди 3 милиона година, предизвикан от новата конфигурация на флората на континента.
Коментари (0)
Вашият коментар