Мистериозна керамична статуя на женска глава, която според учените е дело на майстори, живели преди 7300 години, придобива световна слава на древна реликва. Тя се намира в музея на източната китайска провинция Анхуей, предава bulgarian.cri.cn.
Според куратора му Дзи Юн тя е била сред 600-те грънчарски изделия, открити при разкопките край село Шуандун през 1985г. С помощта на специална технология е установено, че находката датира от преди 7300 години. Все още обаче е неизвестно за какво е била използвана статуята и защо е единствена по рода си. Тя е направена от глина, съдържаща слюда на прах и кварц, представлява татуирано женско лице с изписани на челото знаци, които според археолозите са символ за слънце. С височина и ширина от 6,5 см, реликвата е най-ранният пример за такава керамика, открита някога в Китай.
Джан Дун, професор от Китайската академия по социални науки, обяснява, че международен екип от археолози свързва надписите върху керамичните предмети от Шуандун с рисунки на олмеките и маите. Той добавя, че вероятно музеят ще организира международен симпозиум по въпроса и предложи статуята да бъде наречена „Богиня на река Хуайхъ", тъй като е открита на брега на река Хуайхъ. В момента в музея под нея стои надпис с текст „керамична човешка глава с татуировка".
Културата Шуандун се появява по същото време с късната неолитна група, известна като Яншао, която произхожда от средното устие на река Хуанхъ (Жълтата река).
Коментари (0)
Вашият коментар