Близо 40% от 6700-те съществуващи езици в света се говорят само сред хората на възраст. Една от надеждите да бъдат съхранени е по-младото поколение, предава bulgarian.cri.cn.
Крайно време е да се спасят застрашените езици и диалекти чрез записването на сегашния им динамичен корпус и преподаването им на повече хора, които да продължат да го говорят, според участниците в първата международна конференция за защита на езиковото многообразие, състояла се от 19 до 21 септември в гр. Чанша, провинция Хунан.
„Езиците и диалектите умират с бърза скорост, затова се състезаваме с времето, за да ги спасим", каза Цао Джъ'ин, директор на Центъра за защита на езиковите ресурси в Китай.
Приоритет на проекта е да се съберат езикови ресурси чрез работа на място, да се проучи настоящата ситуация със застрашените езици и да се запише и съхрани корпусът. Но това не е лесна задача, тъй като повечето от застрашените езици се говорят в отдалечени или трудно достъпни планински райони. Освен това на много общуват само шепа хора, което прави почти невъзможно записването им.
Цао Джъ'ин добави, че модерните технологии като изкуствения интелект за разпознаване на реч и синтез е възможно да помогнат за по-доброто запазване на езиците и диалектите.
В проекта, чийто старт бе даден през 2015 г., участват 4 500 лингвиста от над 350 университета и изследователски института от целия свят.
Коментари (0)
Вашият коментар