„Литературно кафене“ ще отвори утре в Добрич – на 11 октомври, когато е кулминацията на тържествата, посветени на 130-годишнината от рождението на потесата, преводачка, общественичка, дългогодишен председател на ПЕНклуб Дора Габе - връчването на Националната литературна награда на нейно име. То ще бъде възстановка, каза Кремена Митева, главен уредник на дом-паметник „Йордан Йовков”.
Събитието е по идея на екипа на дом-паметника и е подготвено от него. Вдъхновено е от дружеския шарж на Александър Добринов от 1935 година - „Кафене Цар Освободител“. Кафенето в центъра на София по това време е място на срещи на писатели, музиканти, художници, интелектуалци.
В рисунката има една маса, на която седят жени - четирите големи дами на родната литература - Дора Габе, Елисавета Багряна, Яна Язова и Фани Попова-Мутафова. На нея са и оперният певец Петър Райчев и издателят на „Вестник за жената“ Христо Чолчев.
Ще бъде направена „жива картина“ на тази маса в кафенето на „Цар Освободител“, като в театрален етюд ще бъде пресъздаден разговор между творците. Текстът, който те ще произнасят, е сглобен от реални интервюта и статии на творците, техни произведения и мисли.
Националната литературна награда «Дора Габе» ще бъде връчена на официална церемония от кмета на Добрич Йордан Йорданов. Тържеството е в огледалната зала «Нели Божкова» от 18 ч. Тази година тя се присъжда на поетесата Камелия Кондова, родом от Добрич. Носители на наградата досега са Елка Няголова (2003), Лиляна Стефанова (2008) и Рада Москова (2013). Отличие за принос в изследването и популяризирането на творчеството на Дора Габе се присъжда на Драгни Драгнев – поет, белетрист, драматург от Добрич.
В Художествена галерия в Добрич са изложени живописни портрети на Дора Габе от художниците Пеню Вълчанов, Милка Пейкова, Лиляна Русева и Мария Столарова. Нейният живот и творчество са неразривно свързани с Добруджа, тъй като тя е родом от село Дъбовик.

Коментари (0)
Вашият коментар