И защо британската кралица отказа да говори със звездата на Формула 1 Луис Хамилтън
За своите 92 г. британската кралица Елизабет II е много зает човек. Почти всяка седмица приема чужди гости или участва в официални мероприятия. На 18 октомври тази чест ще бъде оказана на президента Румен Радев.
Първо двамата ще говорят на четири очи, после към тях ще се присъедини и съпругата му Десислава. Не се очаква Радеви да получат някакви особени почести, тъй като визитата им в Лондон е обявена за работна. В такива случаи обикновено аудиенцията се смята за частна и продължава около половин час. Подобни срещи с кралицата например имат всички новоназначени чужди посланици и на тях също е разрешено да присъстват членове на семействата им. Това
не е някаква
форма на
неуважение към
българския
президент,
а просто много строг протокол. Макар Елизабет II да е най-дълго управлявалият британски монарх – вече 66 г. е на трона, и да има невероятен опит в общуването с всякакви хора, тя няма власт да решава кого и как да кани и приема. Кралицата се среща официално с чужди президенти, премиери и монарси само по съвет на британското външно министерство Форин офис. Обикновено това е свързано с дългосрочните интереси на Обединеното кралство в дадена страна и покани за официални визити се отправят много рядко, едва няколко годишно.
Квотата за тази година бе запълнена от гости като принца на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман и от президентите на САЩ Доналд Тръмп и на Турция Реджеп Ердоган. И срещу трите визити имаше протести в Лондон и критики, че се оказва прием на хора, които погазват човешките права в собствените си страни, но отговорът на британската дипломация бе, че става въпрос за дълготрайни и стратегически партньорства. Затова и тримата имаха срещи и с Елизабет II, и с премиера Тереза Мей, и с ключови министри. В тяхна чест бяха организирани обеди и вечери, както подобава за скъпи гости.
Още по-големи почести очакват на 23 и 24 октомври в Лондон холандският крал Вилем-Александър и съпругата му кралица Максима. Двамата ще отседнат в Бъкингамския дворец, където живее самата Елизабет II. Както предвижда кралският протокол за официално посещение, първо, ще приемат строя на почетна гвардейска част, а след това с каляска ще отидат до самия дворец. В тяхна чест ще има топовни салюти и голям прием за 150 гости, както и изложба от кралската колекция в чест на Холандия. След обяда с британската кралица ще пият чай с престолонаследника принц Чарлз и съпругата му Камила. Предвидени са и разговори с премиера Тереза Мей и опозиционния лидер Джеръми Корбин.
Такава чест например не бе оказана на Симеон Сакскобургготски, докато бе премиер, въпреки че е роднина на Елизабет II. Когато бе на официална визита в Лондон през 2002 г., той нямаше среща с кралицата. По монархическа линия обаче е присъствал на няколко роднински тържества на британското кралско семейство, включително на сватбата на принц Уилям с Кейт Мидълтън през 2011 г.
Радев ще е третият български държавен глава, с когото британската кралица се среща.
Пръв бе Петър
Стоянов
през 2001 г.
Той направи официално посещение в Лондон по покана на тогавашния премиер Тони Блеър, който пък по-рано гостува в София. Всъщност това е времето на най-активен обмен на визити между двете страни. До голяма степен това е така, защото България предостави небето си за самолетите на НАТО по време на ударите над Югославия през 1999 г. В момента страната ни не играе ключова роля за решаване на военен конфликт, в който Великобритания участва. Не може да претендира и да е ключов търговски партньор след Брекзит както САЩ, Суадитска Арабия или Турция. Така че затихването на двустраните отношения е обяснимо.
И тъй като в британската дипломация обикновено няма случайни неща, ето ви още малко факти за размисъл. Аудиенцията на Стоянов и съпругата му Антонина при Елизабет II продължи с 15 мин повече от предвиденото по протокол, докато тази на Росен Плевнелиев през 2014 г. се проведе в протоколните 20 минути. Стоянов имаше среща с премиера Блеър, а Плевнелиев бе приет на ниво министър. От появилата се до момента информация за посещението на Радев става ясно, че той няма планирани разговори с представители на британското правителство, което обяснява и защо визитата му е работна. В програмата му е предвидено посещение във военноморското командване на НАТО в Нортууд, лекция в университета в Оксфорд и среща с българската общност в Лондон. За два президентски мандата
Георги Първанов
пък не получи
въобще покана
за среща с британската кралица. И едва ли причината е само, че е бил лидер на партия, наследник на БКП, защото на Елизабет II ѝ се е налагало да приема и вечеря с много комунистически лидери.
Едно от посещенията, давано като пример как тя се справя с неприятни гости, е това на Николае Чаушеску. Румънският диктатор е поканен през 1978 г. в Лондон в опит Обединеното кралство да подобри отношенията си с Източна Европа. По това време Румъния има славата на един от най-корумпираните и потиснически режими от другата страна на желязната завеса. Чаушеску обаче се опитва да води сравнително независима политика от Москва и целта на визитата е да се насърчи Румъния да се отдели още повече от съветската сфера на влияние. Затова по съвет на Форин офис той е посрещнат в Лондон с пълни почести. Каца със съпругата си Елена на летище “Гетуик” и с кралския влак стига до гара “Виктория”, където го чака самата кралица. Заедно се качват на каляска и отиват в Бъкингамския дворец. Разменят си дори подаръци. Чаушеску получава пушка с оптичен мерник, а съпругата му златна брошка. По-ценното, с което си тръгва от Лондон, е рицарско звание - то много рядко се дава на държавен лидер.
Според един от кралските биографи - Робърт Хардман, кралицата е била принудена да предприеме драстични действия, за да избегне среща с диктатора извън задължителните, което не е било лесно, тъй като той е бил настанен в Бъкингамския дворец. Веднъж, докато разхождала кучетата си, Елизабет II видяла Чаушеску и жена му Елена да се насочват към нея. Както самата признава на един от гостите си по-късно: “Реших, че най-добрият ход е да се скрия зад един храст, отколкото да бъда принудена да водя любезни разговори с тях”.
Наскоро тя накара да се оправдава и славещия се със своята безпардонност Доналд Тръмп. Само с две поглеждания на часовника си при визитата му през юли в Лондон Елизабет II показа, че той не е навреме при нея. И обясненията, че е дошъл с 15 мин по-рано, не помогнаха. Друго табу е кралицата да бъде докосвана, което през 2014 г. тогавашната първа дама на САЩ Мишел Обама наруши. На една от срещите тя нежно плъзна ръка по гърба на Нейно Величество. От критика я спаси самата кралица, която също сложи ръка на кръста ѝ.
Мишел не е първата, дръзнала да пипа Елизабет II. Бившият канадски колоездач Луи Гарно също го прави през 2002 г., докато съпругата му ги снима в Отава. Елизабет II обаче не изглежда стъписана и позира усмихнато. По същия начин тя реагира и когато миналата година генералният губернатор на Канада се опита да я държи над лакътя, докато слиза по стълби в Лондон. Дейвид Джонсън обясни, че е нарушил протокола заради хлъзгавия килим.
Докосване на кралицата е разрешено само при ръкуване, и то само ако тя протегне ръка. При разговор с нея важи същото правило – изчаква се тя да започне. Ако са повече хора, кралицата се обръща първо към госта от дясната ѝ страна. По време на официални вечери и обеди разговаря с него, докато се яде първото ястие, след което обръща внимание и на човека вляво. Автомобилната звезда от Формула 1 Луис Хамилтън не знаел това правило и се опитвал да заговори Елизабет II. “Не. Вие първо трябва да говорите на другата страна, защото аз сега ще говоря надясно и след това ще ви обърна внимание”, срязала го тя.
Успокояващото за гостите на Нейно Величество е, че тези правила не са железни и хората, които ги нарушат, няма да бъдат екстрадирани. В сайта на британската монархия пише, че няма задължителни норми за среща с кралицата или с член на семейството, но след това веднага се отбелязва, че “много хора искат да съблюдават традиционните форми на общуване”.
Мъжете правят поклон, а дамите реверанс
Протоколът за среща с британската кралица е много консервативен и не е променян от години.
При запознаване с кралицата или член на кралското семейство мъжете правят лек поклон с глава, без чупки в кръста, а жените - реверанс, който се състои в приклякане и поставяне на десния крак зад лявата пета. Правилното обръщение при запознаване е “Ваше Величество”, а след това може да се използва и “Мадам”.
За да няма конфузни ситуации, от кралския секретариат съветват гостите винаги да следват това, което прави кралицата. Да не говорят, освен ако тя не ги попита нещо. Да не сядат и да не започват да ядат преди нея. Заставането около нея трябва да е в полукръг и да не се държи нищо в ръце.
Гостите никога не трябва да напускат мероприятие преди нея, освен ако изрично не им е било позволено. Не бива да застават с гръб към кралицата или пък да правят снимки в дома ѝ.
Задаването на лични въпроси е забранено, както и пиенето на алкохол преди среща с Елизабет II.
Лични комплименти не се правят и не се коментират теми, които предварително не са били договорени.

Коментари (0)
Вашият коментар