Китайските атомни компании са уверени в своите възможности

СНИМКА: bulgarian.cri.cn

Големите китайски атомни промишлени предприятия заявиха, че ще се справят с американските ограничения за износ на ядрени технологии, подчертавайки, че санкциите няма да се отразят на проекта за атомна електроцентрала във Великобритания. Китайски анализатори заявиха в неделя, че държавните китайски атомни предприятия „не са като ZTE" и няма да бъдат засегнати толкова от американските санкции, а администрацията на Доналд Тръмп отнема възможността на атомните компании от САЩ да стъпят на китайския пазар, предава bulgarian.cri.cn.

Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) и Китайската ядрена енергийна корпорация (CGN) отговориха на заплахите на Тръмп за рязкото ограничаване на износа на граждански атомни технологии от САЩ. В четвъртък „Ню Йорк Таймс" писа, че администрацията на американския президент е обявила смесени предупреждения за сигурност поради дългогодишните оплаквания, че Китай продължава да краде от атомните технологии на американските фирми в полза на китайските държавни компании. САЩ заявиха, че Китай активно следва техните атомни технологии и има за цел да ги отклони за военна употреба в подводницата си трето поколение, в разработването на самолетоносачи с ядрено гориво, както и модулни реактори и плаващи атомни електроцентрали, които да се използват в Южнокитайско море, съобщи CNN в петък.

От CGN заявиха в Уейбо (китайския Туитър), че не разбират дали обвиненията на САЩ са базирани на доказани факти или съдебно решение, което вече е влязло в сила. Но и в двата случая „те всички са безпочвени" и CGN „си запазва правото да предприеме съдебни действия, за да защити законните си интереси".

Гражданските и военни атомни технологии използват различни стандарти и е невъзможно и нереалистично за Китай да засили военните си ядрени проекти чрез китайско-американските атомни корпорации, каза Сун Джунпин, военен експерт и телевизионен водещ. „Заявлението на САЩ е поредното действие, което популяризира „теорията за заплаха от Китай" и е напълно безпочвено. Без американския внос Китай ще продължи да си сътрудничи с партньорите от Франция и Русия, а администрацията на Тръмп единствено спира възможностите за американските атомни компании да стъпят на китайския пазар", каза Сун Джунпин пред Глобъл Таймс.

„CGN и CNNC не са като ZTE. Те са независими, така че няма да са обект на натиск.", заяви атомен експерт, пожела анонимност, добавяйки, че те трябва да подготвят резервен план, ако американските ограничения окажат влияние върху китайското сътрудничество с други страни.

От CGN заявиха също, че сътрудничеството в изграждането на атомната централа във Великобритания няма да бъде засегнато. „Текущият проект във Великобритания не използва американски технологии и китайският износ на атомни технологии е под строг контрол. Ние ще продължим да стимулираме атомния проект в Обединеното кралство заедно с нашите партньори.", заявиха в Уеобо от компанията.

Двете водещи китайски атомни предприятия активно популяризират ядрения реактор трето поколение „Хуалун -1" сред клиентите си в чужбина.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ергенът Алек чака бебе
Люис Хамилтън: По-експресивен съм, накараха ме да се обличам по-скромно, да не залагам на ярки тоалети
Внучката на Людмила Живкова стана абитуриентка, иска да се занимава с политика
Влиянието на цветовете върху развитието на детето

Напишете дума/думи за търсене