Българин оборудва с роботи първия в света напълно автоматизиран склад

Съоснователят Росен Дянков представя роботизирания контролер на “Муджин”.

С новата технология на Росен Дянков основаната в Токио компания намалява служителите от 500 на 5-има

Създадена от българин японска компания променя световната търговия и роботиката.

Базираният в Токио стартъп “Муджин” (Mujin), чийто съосновател и главен технологичен директор е българинът Росен Дянков, се стреми да се превърне в лидер в автоматизирането на логистичните процеси, като произвежда устройства, контролиращи всички съществуващи марки промишлени роботи, разказва CNBC.

С въвеждането на технологията редица

логистични

складове в Азия

пестят време

за “обучаване”

на роботите

при нова дейност - всичко това може да се прави дистанционно с контролерите на “Муджин”. Пести се и място, което обикновено се отделя край поточните линии, за да могат да се движат служителите. В автоматизираните складове всички дейности се извършват от роботи.

Росен Дянков се ражда в България през 1983 г., но

емигрира в САЩ

на 10-годишна

възраст

Учи роботика в университета “Карнеги Мелън” в Питсбърг, щата Пенсилвания, където защитава докторантура. След като работи известно време в Калифорния за стартъпа Willow Garage и в JSK Robotics Lab към Токийския университет, през 2011 г. Росен решава да създаде “Муджин” заедно с главния изпълнителен директор Исей Такино.

Седалището на компанията, намиращо се в ремонтиран склад в източните покрайнини на Токио, създава усещането за стартъп в американски стил с офиси и работилници, затрупани с оборудване, отбелязва в. “Ню Йорк таймс”.

“Муджин” произвежда различни видове роботи.

Дянков (вторият отляво) проверява на практика работата на своите продукти.
Дянков (вторият отляво) проверява на практика работата на своите продукти.
Ключовият продукт на стартъпа обаче са контролерите - всеки с размер на куфарче, като един служи за планиране на движението, а друг е компютърно зрение. Вторият де факто изпълнява функциите на операционна система, която

може да

контролира

хардуера на

който и да е

производител

на роботи. Ако целта за вкарване на обект в кутия например е въведена, контролерите автоматично могат да генерират движения към роботите, премахвайки традиционната нужда роботите да се “обучават” ръчно. Резултатът е двойно по-висока производителност.

“Муджин” предизвика сензация, когато представи трансформация на склад с рамерите на 5 футболни игрища, опериран от китайския гигант в електронната търговия JD.com. Обектът с площ 40 000 кв. м в Шанхай заработи с пълен капацитет през юни. Той е оборудван с 20 индустриални робота, които вземат, пренасят и пакетират стоки, като използват кашони върху конвейер, както и камерни системи и роботизирани контролери на “Муджин”. Други роботи пренасят стоките, за да бъдат натоварени на кораби и камиони. Така за всички дейности, извършвани обикновено от служители в склада, се грижат машини.

Въпреки ретро визията си устройствата на “Муджин” технологично са много сложни и трудни за възпроизвеждане от други компании.
Въпреки ретро визията си устройствата на “Муджин” технологично са много сложни и трудни за възпроизвеждане от други компании.
На пръв поглед технологиите на “Муджин” изглеждат малко ретро. Едно от техните устройства за дистанционно управление например изглежда така, сякаш е част от конзола за видеоигри от 90-те г. Създателите на “Муджин” обаче се хвалят, че техните компоненти правят роботите по-ефективни и по-лесни за употреба.

Контролерите са програмирани да вършат конкретна задача и да планират много добре всяко движение на даден робот, проследено до милисекунда. Това намалява възможността за грешка, но също така

стоварва огромно

изчислително

бреме върху

контролерите

Затова те са снабдени с бързи микрочипове, които могат да оценяват десетки хиляди възможни движения и да избират най-добрите за по-малко от секунда.

Сложността на технологията помага на японската икономика да поддържа определено конкурентно предимство. За разлика от телевизорите, CD плейърите и останалата потребителска електроника, които лежаха в основата на японския бум в миналото, контролерите на “Муджин” са много по-трудни за възпроизвеждане в Китай и по други места. Затова и пекинската фирма за онлайн продажби JD.com се обръща точно към “Муджин”, за да автоматизира склада си в Шанхай.

“В САЩ роботиката често е подценявана и е директно сравнявана със стойността на служителите от плът и кръв. В Япония хората ценят много повече роботиката и искат да инвестират в нея”, посочва Росен Дянков. Според българина страхът, че роботите ще отнемат работни места от хората, не отразява действителността на работното място. “Можехме да отворим компанията си и в Силициевата долина”, казва другият съосновател и главен изпълнителен директор Исей Такино. “Но едно от добрите неща на стартирането в Япония е, че е много лесно да се намерят клиенти.”

Екипът на “Муджин” редовно участва в технологични изложения в различни страни в Азия, където представя иновативната си технология.
Екипът на “Муджин” редовно участва в технологични изложения в различни страни в Азия, където представя иновативната си технология.
Гигантът в търговията “Амазон” също инвестира усилено в автоматизирането на центровете за обработване на заявки за електронните магазини, като купи производителя на роботи Kiva Systems за $ 775 млн. през 2012 г. JD.com обаче определи обекта си като първия напълно автоматизиран склад за електронна търговия. Вместо 400-500 служители, необходими за управлението на склад с подобни размери, той се нуждае само от петима. Тяхната работа е да обслужват машините, а не да извършват операции.

Росен казва, че “Муджин” вероятно е

единствената

стартъп

компания,

специализирана

в толкова

напредничава

роботика,

която не работи на загуба. Компанията е набрала $ 7 млн. чрез фондове за рисков капитал като базираната в Токио JAFCO и Edge Capital. Тя печели също така от проекти за японски компании като Askul, специализирана в електронната търговия с офис оборудване, логистичната компания Paltac, както и JD.com в Китай. (24часа)

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
22 май - магически ден за ново начало в любовта
5 неща, които ни пазят от уроки
Карди Би ще получи награда от Американското дружество на композиторите
Б.Т.Р. тръгват на турне със Звезди и Тонто от “Ахат”
Галена на 40? Вярно е, но “става”: Не се страхувам от цифрата

Напишете дума/думи за търсене