Тихомълком отмина един минискандал в Бъкингамския дворец. Оказва се, че служител на кралицата сипвал по няколко капки портвайн в купичките на любимците ѝ - цяла сюрия от породата “Корги”, за да мирясват. И те се укротявали наистина. Похърквайки си кротко в легълцата по на един портфайн за настроение и успокоение.
Но кралицата, която е позирала заедно с тях за официален портрет, не е била съгласна любимците ѝ на четири лапи да се алкохолизират. Скандалът бил тихомълком потулен. Животинки вече не пият - карат го на чиста водица.
Невероятната
порода “Корги”
Това е първото куче, което получава Елизабет II.
Вашето куче може да бъде всякакво, то може дори да няма опашка. Главното е какви са му ушите, гласи една английска поговорка. Корги може да се похвали не само с впечатляващи уши, но и с феноменален слух - най-добрият сред всички породи!
Първото кралско корги на име Дуки е закупено през 1933 година от крал Джордж VI. През 1938 г. той получил второ корги - женската Джейн, и две от нейните кученца останали у кралското семейство. Те се превърнали в домашни любимци, а кралицата, израснала с тях, е особено привързана към тази порода.
За 18-ия си рожден ден принцеса
Елизабет получава
кучката корги
на име Сюзан
Кучетата корги на кралицата - Финикс, Фирос, Келпи и Суифт са внуци по пряка линия на Сюзан.
Кралицата се грижи сама за своите кучета, които се местят заедно с нея от дворец в дворец и живеят в личните ѝ покои.
Тя е толкова влюбена в тях, че им прави подаръци за Нова година - любимо лакомство или нов нашийник. Кучетата често попадат в официалната част на двореца - те присъстват например на приема на президента Буш през 2002 г.
Веднъж, когато нейните любимци се сбили, ужасената Елизабет потърсила услугите на кучешки психиатър. А разбирайки, че 28-годишният лакей Матю Кинг заради едното забавление добавял в кучешкия порцион отлежал портвайн, тя страшно се разстроила и веднага понижила шегаджията, но не го уволнила - това не би било кралска постъпка.
Смята се, че корги е едно от най-приятните домашни кучета -
силно се привързва
към стопанина,
но не досажда с изблици на любовта си. Изумителна е енергията, с която си пази територията.
Това е ниско, силно куче със здраво телосложение, живо и активно, което независимо от джобния си формат, прави впечатление с голямата си сила и на духа, и на тялото. . Първият стандарт на породата е от 1892 г. Днес тя може да се види по целия свят.
По темперамент е открито и дружелюбно. Има силно развито чувство за собствено достойнство. Главата му напомня на лисичка, а изражението е живо и умно. Височината му е приблизително 25,4 - 30,5 см. Тежи 10-12 кг.
Породата е сред най-старите на Британските острови. Според легендата деца, пасейки кравите в кралските земи, намерили две кученца, които взели за лисичета. Родителите им казали, че
тези мъничета са
подарък от феите
Уелски предания твърдят, че вълшебните създания използвали коргитата, за да ги впрягат в каретите си или да ги яздят. Ако се вгледате по-внимателно в кученцето, може да откриете на плещите му очертанията на седло. Учените лингвисти обясняват името на кучето като съчетание на думи на уелски диалект за джудже и за куче - тоест корги означава “кучето на гномите”.
Всяко куче в двореца си има отделно меню, съобразено според нуждите му. Храната им се сервира от специален иконом, натоварен с тази мисия. Паничките им са от сребро и порцелан. Понякога коргитата се подреждат в кръг и кралицата храни всяко едно от тях, докато другите търпеливо си чакат реда, разказва техният личен треньор д-р Роджър Мъгфорд.
В архивен документ със закон е записано, че за убийството на корги, особено ако е доказано, че служи на овчар, се дава като компенсация вол. А тогава дори кралските кучета не стрували повече от 4 пенса.
Няма как да видите някой да разхожда корги у нас в кварталната градинка. Кученцата се предлагат поне по 4000 лева, но развъдниците не дават данни някой да е купил и да гледа кралско куче. Колкото и да са му големи ушите, не се чува да имат български стопани.
Породата е известна още от ХIХ век и е създадена в Уелс, като за основа ѝ послужила исландската овчарка. Уелското корги е едно от най-малките членове на групата на овчарските кучета. Използва се в животновъдството за охрана на стада, където е особено полезно, тъй като направлява животните, като ги хапе на специфично място в долната част на крака и умело избягва ответния удар. Първият стандарт на породата е от 1892 г.
Съществуват две разновидности на уелското корги - кардиган и пембрук, които не се отличават много една от друга. Например пембрук е малко по-малко от другата разновидност - кардиган, и козината му варира между рижаво-бяла и трицветна (черно, бяло и рижаво). При кардиган са разпространени тигрова или виненочервено-бяла окраска.
Уелските коргита пембрук са отлични работни кучета. Поддават се лесно на дресиране. Освен това са и добри пазачи, тъй като са много недоверчиви към нови хора и веднага предупреждават стопаните си със силния си лай. Уелското корги пембрук е дружелюбно и е игриво и мило с малки деца. Предано е на стопаните си.



Коментари (0)
Вашият коментар