Издания за изкуство

Есента винаги е наситена с книжни премиери. Представяме ви някои от изданията за изкуство, които привлякоха интереса ни.

„Цанко Лавренов 1896-1978“, съставители Анелия Николаева и Лаврен Петров

Уникално по рода си издание, което включва висококачествени снимки на почти всички картини на Цанко Лавренов. В него са поместени и текстове, посветени на художника, написани от най-добрите български изкуствоведи, както и спомени за него, споделени лично от внука му Лаврен Петров. Цанко Лавренов е сред имената в културната ни история, за които вече сякаш всичко е казано. Още приживе получил висока оценка като художник и авторитет в културния живот на България между 30-те и 70-те г. на ХХ век, днес той на мнозина ще се стори пределно познат. Поредната среща с него обаче ни изправя пред редица непоставени въпроси както към изследването на неговото творчество конкретно и анализирането му в по-широк от досега разглеждания контекст, така и към общи процеси в историята на българското изкуство, пряко участие в които има и Лавренов като художник, изкуствовед, общественик.

„Леонардо да Винчи“, Уолтър Айзъксън

Авторът на бестселърите за Стив Джобс, Алберт Айнщайн и съвременните иноватори пресъздава живота на Леонардо да Винчи в необикновена нова биография, която преплита история, наука и изкуство. 500 години след смъртта си Леонардо все още има на какво да ни научи. Той е най-креативният гений в човешката история. Хиляди страници от изумителните лични дневници на Леонардо, свидетелства от съвременници и десетки нови открития — това са основите, върху които стъпва Уолтър Айзъксън, за да пресъздаде историята на един от най-великите и всеобхватни гении. Леонардо да Винчи прави дисекции на човешки лица, чертае мускулите, които задвижват устните, и след това рисува усмивката на „Мона Лиза“. Изучава оптика, изследва начина, по който се отразяват слънчевите лъчи, и създава изумителна игра на перспективата в „Тайната вечеря“. Невероятната му способност да комбинира изкуството и науката ражда един от вечните символи на новаторското мислене – Витрувианския човек, вписан в кръг и в квадрат. Ненаситната любознателност на Леонардо ни напомня колко е важно да развиваме — и у себе си, и у децата си — страстта към знанието и смелостта да го поставяме под съмнение, да използваме въображението си и като талантливите бунтари на всяка епоха да мислим различно. 

„Великите художници модернисти“, Анди Туи; Карълайн Тагарт

Луксозно издание, илюстрирано от популярния художник Анди Туи, съдържа 52-ма изявени представители на изкуството на 20 век. Информацията за всеки един творец е синтезирана, но пълнокръвна и изчерпателна, придружена от множество снимки и цитати плюс уникален портрет.

„Великите съвременни писатели“, Анди Туи; Карълайн Тагарт

Луксозно издание, илюстрирано от популярния художник Анди Туи, съдържа 52-ма изявени представители на литературата на 20 век. Информацията за всеки един творец е синтезирана, но пълнокръвна и изчерпателна, придружена от множество снимки и цитати плюс уникален портрет.

„Съвременно българско изкуство. Имена: Ясен Гюзелев“, представен от Георги Лозанов

Ясен Гюзелев, благодарение и на своята международна известност, успя да превърне името си в емблема на българската илюстрация от 21 век. Причината, разбира се, е във виртуозното владеене на занаята, което му дава възможност да спазва изискванията на поръчителите си в изпълнението и на най-сложните издателски проекти. Но и повече от това - независимо от темата и жанра на литературния първоизточник, той демонстрира ясно разпознаваем персонален изобразителен стил, съхранява на територията на едно приложно изкуство естетическата свобода на "рисуването без цел". И може би именно заради това илюстрациите му започнаха да водят самостоятелен живот, да се превръщат в картини със своя кавалетна биография, чието присъствие в галериите и интериорите на София през последните 10-15 години стана част от високия лайфстайл на градския човек.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене