Читателите към Боян Биолчев: В “Преселението” разказвате и нашата семейна история

Почитателите се редяха на опашка, за да полочута автографи и да си поговорят с проф. Боян Биолчев.  СНИМКА: ДЕСИСЛАВА КУЛЕЛИЕВА

Два часа писателят раздава автографи на щанда на КК “Труд”в НДК

“Това е моята семейна история. Моите родители също са преселници”, разказа на проф. Боян Биолчев читателка, дошла специално в НДК, за да вземе автограф на книгата “Преселението”.

На шанда на КК “Труд” на Софийския международен панаир на книгата повече от два часа професорът разговаряше с читатели и почитатели, раздаваше им автографи и отговаряше на техни въпроси вчера.

“Преселението” е повлияна от личната съдба на рода на Боян Биолчев. Книгата разказва за бягството на българско семейство по време на втората Балканска война.

“Таил съм тази история 30 години”, каза Биолчев и уточни, че не е имал колебание дали да я опише, но е отлагал написването ѝ. Сега се радва, че не го е направил по-рано и по-бързо.

“Започвал съм и съм го хвърлял, все ми изглеждаше, че не е с достатъчно перспектива към 1913 г., и имаше риск да поема в някакво описание на жестокости. Като по-млад писател може би щях да се подлъжа. В тази книга няма никаква омраза, има по-скоро тъга, която е понятна за целия свят”, разказа Биолчев пред читателите си. Тази история почива на интервюта, които авторът е събирал преди години. 

Боян Биолчев
Боян Биолчев

“Някъде към десетина човека бяха - възрастни хора, които през 1913 г. са били на 6-7 г. и с цялото си семейство са бягали. И техните спомени бяха и жива плът за книгата, и същевременно подхранващи усещането за дълг заради този разказ”, разказа Биолчев.

“Моите родители са били на тази възраст, когато са се преселвали”, каза с усмивка жена, която държеше книгата в ръцете си. Тя помоли професора да я надпише за внучките ѝ, “за да знаят семейната си история”. “Едната вече работи на висок пост в чужбина, а другата още учи тук”, уточни тя.

“Аз съм на кадем на младите хора, предайте им поздрави”, каза с усмивка Биолчев.

Читатели го попитаха и дали основният му мотив да напише историята е бил да съхрани между две корици семейната си история.

“На първо място искам да покажа безсмислието на войната, безпомощността на жестокостта и великото усещане за грижа към ближния, благодарение на което много хора са успели да оцелеят. А това са вечни проблеми”, каза той.

Опашка от хора се беше образувала пред щанда на издателството още преди 12,30 ч - времето, обявено за начало на срещата на Боян Биолчев с читателите. Над два часа читателите не спряха да прииждат към професора и да чакат търпеливо автографа си.

Книгата се радва на изключителен интерес от страна на читателите, които вече я търсят на щанда на Книгоиздателска къща “Труд” на Панаира на книгата в НДК.

Книгите на КК “Труд” се намират на ет. 2 в НДК, щанд 203. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене