В галерия "Аросита" се откри една от най-необичайните изложби в София
Въпреки студа на малката столична уличка „Врабча“ бе забелязано необичайно вълнение. Малко след 19 ч на 19 декември 2018 г. в галерия „Аросита“ около стотина души се опитаха да погледнат света през призмата на другия и се убедиха, че светът е много по-шарен, отколкото си мислим.
Поводът беше откриването на необичайната изложба CONTEXT, посветена на едноименния проект на фотографа Маргарита Русева
Малко след това Маргарита и Раймондо благодариха на всички присъстващи фотографи, критици и търсачите на ново вдъхновение за подкрепата и ги призоваха най-вече да открият собствената си интерпретация на снимките и текстовете към тях. Изложбата отпразнува и излизането от печат на луксозния албум CONTEXT, който включва всички фотографии, представени в галерията. Те са откровени, философски, забавни и същевременно красиви.
Изложбата ще бъде отворена за посетители до края на годината. Там може да се намери и луксозното фотоиздание, което е провокирало изложбата и е своеобразен каталог към нея. CONTEXT подслонява 28 концептуални фотографии, всяка една от които е подчинена на различията и нюансите, които собствените ни съдби носят.
Раймондо Варсано и Маргарита Русева за CONTEXT
- Къде и как се намерихте?
Раймондо Варсано: Който търси, намира...
Маргарита Русева: Майка ми е фотограф и бяха колеги с брат му, фотографа Симон Варсано. Помня го от тригодишна, когато тичах из фотолабораторията и дърпах негативите, а той умееше да бъде дете с едно дете. А когато пораснах и прочетох книгите му, разбрах, че само един мъдър и много интересен човек може да бъде такъв... После, почнахме да си говорим за нещата от живота и се оказа, че много от тях виждаме по доста сходен начин. За радост или за жалост!
- Защо решихте да започнете да работите заедно?
Р.В.: Ха! Стана от само себе си. Дойдоха ми идеи, различни от всичко, което съм писал досега. Нещо, което се отличава от всичко, което съм чел и виждал. После се сетих за ученика на Чарли Парък - Майълс Дейвис, който винаги се е стремял към съвършенство и в момент, в който го е докосвал, е преминавал към нещо ново... А това е много мотивиращо и вдъхновяващо. Самите идеи имат една дълбока обосновка. Марги го усети и моментално се нави. Получи се една сюрреалистична фотокнига, но не в общоприетото схващане за мрачния, умозрителен сюрреализъм. Марги беше единствената, която погледна натам, накъдето гледах и аз. За разлика, от всички останали в началото. Освен това е фотограф с фийлинг и с една особена сензитивност и това помогна много на “лудите” ми идеи.
М.Р: Имаме сходно усещане за смислените неща в живота. И двамата вярваме, че най-хубавото в живота е самият живот. Емоционални сме, много социални... Имаме сто милиона познанства, истински приятелства, много неща ни вълнуват... Изобщо, и двамата вечно нещо ни провокира, заиграва се с любопитството ни... А за разликите, то е ясно – той е много по-умен. Само понякога.
- Разкажете ни по-подробно за CONTEXT.
Р.В.: Казва се така, защото даден персонаж се поставя в необичаен контекст. Така персонажът и контекстът си взаимодействат и внушението на снимката е много силно. Ако гледате снимката по-дълго, ще откриете, че смисълът е многозначен и сигурен съм - тя ще ви въздейства. Реализирането на тези заснети идеи ми даде най-голямата свобода на изразяване. Може да звучи парадоксално, но е самия факт. Ако ме питате какво ми даде тази книга лично на мен това е – свобода. Неограничена свобода.
М.Р.: Context за мен е всички въпроси, които ни карат да се замислим за живота. Ако си зададеш поне един път въпроса “защо?”, значи сме успели.
Коментари (0)
Вашият коментар