Не пийте алкохол преди сън, а чаша топло мляко
Не смесвайте твърди с енергийни напитки
Сандвич с пуешко помага за безсъние
До Коледа остават 10 дни, а социалните медии са пълни със снимки от купони, печене на курабийки и всевъзможни празнични активности. Като гледа, човек остава с впечатление, че вече нищо друго не се прави, а въобще не е така. Хората продължават да ходят на работа, да извършват ежедневните си задължения и успоредно с това да купонясват с колеги и приятели, да подготвят основните коледни роднински събирания и да купуват подаръци.
Макар и много приятен, този необикновен коктейл от ангажименти в даден момент може да се окаже доста вреден. Причината е, че трупа стрес, който за някои хора даже е опасен. Преди дни шведски учени установиха, че рискът от инфаркт е най-голям в 22 часа на Бъдни вечер и на следващия ден – Коледа. Затова те призоваха колегите си по света да работят върху създаване на стратегии за предпазване от това натоварване, особено за възрастните хора, страдащите от сърдечни проблеми и диабет.
Британската докторка Пикси Маккена, която от години се занимава с програми за по-ефективна почивка, смята, че предколедният стрес може да бъде победен с малки, но ефективни трикове. “Независимо дали стоите до късно, за да готвите или да участвате в партита, без съмнение празничният сезон може сериозно да обърка съня ви и ако не вземете мерки срещу това, лесно да се изтощите още преди да е настъпила Коледа”, казва тя пред британския вестник “Дейли мейл”.
Основният ѝ съвет е да превърнете спалнята в защитено място. Преди заспиване да не правите списъци със задачи и да не пазарувате онлайн. Това най-вече се отнася за мъжете, които по принцип често оставят всичко за последния момент. “Ако лежите с широко отворени очи и гледате в тавана с мисъл за несвършени неща, това само ще попречи на добрия сън. По-добре е да станете от леглото и да направите нещо полезно - например да подредите масата за закуска. В никакъв случай не сядайте да си записвате нещата, които трябва да свършите. Това само ще увеличи стреса”, казва Пикси Маккена.
Също много важно е какво ядете и пиете преди лягане. “Когато не спите достатъчно, в тялото ви започват да се покачват нивата на хормона грелин, който увеличава апетита. Вместо да похапвате нещо нездравословно като чипс или сладкиш, най-добре си направете сандвич с пуешко месо. То е богато на аминокиселината триптофан, която стимулира съня и може да ви помогне да намалите декемврийския му дефицит”, обяснява специалистката по ефективна почивка.
Чаша с успокояващ чай от лайка също върши чудесна работа, както и топло прясно мляко.
Разбира се, че Коледа е за срещи на чашка с приятели и роднини, но ако искате да се опазите здрави, най-добре е да не пиете твърде много преди сън. “Алкохолът влияе зле на изключително важния възстановителен сън и може да наруши неговия ритъм. Придържайте се към нормалното количество, което обикновено консумирате. Няма много голямо значение дали пиете шампанско, вино, бира или спиртни напитки. Количеството на изпития алкохол е това, което най-много вреди на съня. Все пак обаче се пазете от спиртни коктейли с енергийни напитки, защото те дават двойна доза алкохол”, съветва Маккена. Дори да комбинирате кафе с ликьор, пак няма да може да заспите доста дълго време.
Най-добре е да си набележите дни без алкохол през декември, за да е сигурно, че няма да натоварите прекалено много организма си по време на празниците.
Опитайте се да спазвате един и същ режим на спане през целия празничен период и не разчитайте, че ще си доспите някой друг ден, когато не ви се налага да оставате до късно или пък да ставате рано. Съществува заблуда, че сънят може да се наваксва, което обаче не е така. Много често дългото стоене в леглото не помага за възстановяване на прекалено изтощения организъм. Човек отваря очи в часа, в който обикновено се буди, и колкото и да се старае да продължи да спи, не успява. Започва да се тревожи, че няма да е достатъчно отпочинал, и окончателно пропъжда възможността да заспи.
“Липсата на сън води до опасен затворен кръг. Ако се притеснявате, че няма да заспите, то със сигурност ще стоите будни. Най-важното е да имате така наречената добра хигиена на сън, включваща добри навици за ползотворна нощна почивка. Така че, вместо да се стресирате, че не спите достатъчно, когато си лягате, съсредоточете се върху това да имате непрекъснат процес на заспиване, като започнете от миенето на зъбите, вземането на отпускащ душ и стигнете до спокойното затваряне на очи и пропъждане на всички мисли”, казва Маккена.
Противно на общото схващане, че когато си изморен, е необходимо да почиваш повече, преди Коледа е добре да вкарате повече физически дейности в ежедневието си. “Причината е, че движението отключва ендорфините, които подобряват настроението и пропъждат лошите мисли. Ходенето на фитнес също помага на храносмилането, което означава, че ще прекарате по-малко време в леглото с усещането, че сте преяли. Когато енергийните ви нива са спаднали по време на коледния период, е много изкушаващо да лежите пред телевизора и да се взирате безкрайно в компютъра. Вместо това трябва да бъдете активни, за да засилите енергийните потоци. Ако е възможно, работете прав зад бюрото си или просто отидете лично до свой колега, вместо да му пращате имейл. Качвайте се по стълбите, не използвайте асансьор”, съветва доктор Маккена.
Според нея тези малки промени във всекидневния режим ще помогнат значително за повишаване на енергията във вашето тяло. И когато дойде време да си лягате, ще имате много по-здравословен сън.
На следващия ден ще се чувствате заредени достатъчно, за да изпечете поредната тава с коледни курабийки или пък да се впуснете във вихрен купон с приятели.
Коментари (0)
Вашият коментар