Златната Тайбе - истинската сила на Мъдрево

Тайбе си гледа наградата заедно с останалите призьори от церемонията.

Преди 10 години у нас бе нашумял футболният отбор “Скрита сила” от село Мъдрево. Той дори се появи в Североизточната “В” група и предизвика огромен интерес сред феновете заради името си.

През 2018 година Мъдрево вече има истинската си сила. Тайбе Юсеин стана европейска и световна шампионка по борба и спечели и приза за №1 за годината. И то доста убедително пред атлетките Мирела Демирева и Александра Начева.

Това опроверга известната пословица, че денят се познава от сутринта. В първия си старт за годината Тайбе завърши едва на 13-о място в силния турнир “Иван Яригин”. След което обаче нямаше съперник, който да я надвие.

Всичко дойде на място след назначаването на Петър Касабов за старши треньор на националния отбор. С него тя постига и световната си титла за девойки.

Касабов я печели обратно за борбата, след като дълги години остава в подножието на върха. И мисли вече за отказване. За нея среброто и бронзът просто не са медали. А за злато винаги не стига нещо малко.

“Защо да не избера борбата? В нашето село е пълно с борци. Всички са се борили. В залата ме заведе татко, той позваваше треньора”, признава Тайбе. Нейното име означва “нещо добро”. И се получава наистина един много добър борец. Има по-голям брат, който обаче е далеч от спорта. Работи като електротехник.

Първо е записана на бадминтон. Но спортът не я грабва. Опитва и други спортове. “Обичам футбол, гледам всичко по телевизора, когато имам време”, обяснява Юсеин. Но в залата при първия си наставник Мустафа Кесман намира своя спорт.

Дебютира в народните борби. “И станах трета при момчетата, защото други момичета просто нямаше”, допълва най-добрата българка. Защото освен несгодите на второто и третото място през годините успя да преодолее офертите от Азербайджан и Турция да си смени гражданството. За много пари, разбира се. “Това просто нямаше как да стане. Не ме интересува какво ми обещават. Сега единствено искам да стана олимпийска шампионка в Токио”, категорична е Юсеин.

В началото на кариерата си дори се пуска на европейско първенство под чуждо име и с 3 години по-големи от нея. В Албена през 2004 година стана седма при каките.

Талантът е забелязан от русенския треньор Сава Семов и така тя се оказва в местното спортно училище. В залата, където е тренирал Валентин Йорданов. Това е и до днес нейният идол в борбата.

“Учила съм неговите хватки и те ми носят успех. Сега ги усъвършенствам”, признава Тайбе.

След трудния старт на “Иван Яригин” идват големите победи. Първо печели първо място на “Дан Колов” в София. На европейското в Каспийск в първите две схватки не дава и точка на съперничките си, а на полуфинала печели с туш. За титлата рускинята Инна Тражукова е победена с 11:8, като Тайбе се бори на 27-ия си рожден ден. И най-накрая след 7 медала от големи първенства се качва на най-горното стъпало на почетната стълбичка.

През юли и септември Тайбе е първа на силните турнири “Яшар Догу” в Истанбул и “Йон Кордеану” в Букурещ. Прави и много силен тренировъчен лагер в Япония.

Така стига до световното в Будапеща, където е още по-убедителна. Дава първите си точки чак на финала, и то при резултат 6:0 срещу японката Якако Кавай.

В свободното си време много обича да чете криминални романи Заради това винаги има книга по време на дългите лагери на националния отбор. Няма любим автор, търси интересната завръзка в историята. По принцип е прочела всичко на Агата Кристи. В последните месеци набляга и на биографиите, като последната, която е приключила, е на бившия британски премиер сър Уинстън Чърчил.

Не смята, че е суеверна, но има нещо като ритуал след края на всяко състезание. Задължително сменя нещо в прическата си след приключването му. Така то отивало в историята и така продължава напред.

Тайбе има и две татуировки, като едната е част от молитва и вярва, че дава допълнително сила. Обича да готви, когато има време, и сама си измисля някои ястия в кухнята.

Юсеин е едва втората представителка на борбата за жени, която стига до приза спортист №1. Първата бе двукратната олимпийска вицешампионка Станка Златева.

Петър Касабов признава, че трудно е навил Тайбе да остане в спорта след краха на олимпиадата в Рио, където остана на 13-о място. “Разговорът бе доста дълъг, но в крайна сметка успях да я запазя. Най-накрая намери спокойствието, което търсеше”, обяснява треньорът. И признава, че Тайбе е от хората, които му се сърдят единствено когато намали натоварването на тренировките, за да могат да си починат малко състезателките. Дори стигали до скандали заради това.

Всъщност 2016 година е наистина най-трудната в кариерата на Тайбе и единствената, в която тя завършва без отличие, откакто е при жените.

При награждаването Тайбе цитира една мисъл на Хенри Форд, която според нея най-точно я описва. “Неуспехът не трябва да ви плаши. Неуспехът е една възможност да се почне отначало, само че този път по-разумно. Аз започнах отначало за десети път и успях”, заяви не скритата, а истинската сила на село Мъдрево. Защото там, в родната къща, тя се чувства най-добре.

Тайбе на ръменете на Петър Касабов (вляво).
Тайбе на ръменете на Петър Касабов (вляво).
След секунди китайката ще бъде победена на световното.
След секунди китайката ще бъде победена на световното.
Тайбе е в прегръдките на треньора си след златото на европейското.
Тайбе е в прегръдките на треньора си след златото на европейското.
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене