Котоошу ходи по 5 км пеш, не хапва хляб, мазно и сладко

Цялото семейство - Калоян, жена му Асако Андо и двете им деца

Най-известният българин в Япония свалил 1/3 от теглото си, откакто станал треньор

Най-известният българин в Япония - Котоошу, който вече се налага като ояката Наруто и развива собствена школа по сумо “Наруто бея” в Токио, е свалил 1/3 от теглото си. 202-сантиметровият исполин, който по време на спортната си кариера бе над 150 кг, сега изглежда неузнаваем, особено в строг делови костюм.

“Не знам колко точно е свалил, но няма никаква диета. Намалил си е яденето, защото

вече не му е нужна

маса, въпреки че

излиза в

демонстративни

турнири

Движи се много, на ден изминава по 5 км пеша. Тренира, за да поддържа форма, и се чувства много добре”, обяснява майка му Цеца Махлянова.

Калоян не консумира хляб, сладко и мазни храни. Режима е запазил още от школата по сумо. Не му остава време да върти баници и мусака - любимите му храни от мамината кухня, които си бъркаше успешно и в Токио, когато му се прияде.

Заради таланта му в кухнята мама Цеца казва, че ако не бил станал спортист, щял да е успешен готвач.

Докато бе в професионалното сумо до 2014 г. обаче, първият европеец, достигнал степен одзеки,

поглъщаше по 15 кг

месо на вечеря

“В токийските ресторанти си поръчвам две плата с пикантни езици, две - с ребърца, две - с говеждо филе, две - с мариновани чревца, едно със суров дроб, супа от опашки, огромна купа ориз”, разказваше Калоян при редките си завръщания у нас.

Баща му Стефан пък, който е добре запознат с порядките в школата “Садогатаке”, допълва, че там непрекъснато къкрел казан с чанко набе - супа с няколко вида месо.

“Това нещо постоянно ври, плюс ориз в огромни количества и други меса. Два пъти се хранеха обилно - на обяд и за вечеря, но сутрин преди тренировка - никога”, разяснява таткото.

Исполинът от Джулюница от дете е хапвал повече. Още от яслите дояждал храната на батко си Нелко, с когото били заедно. Разликата им е година и половина, но изглеждали като близнаци.

През ваканциите в Джулюница Калоян хранел с пържени картофи комшийските деца. Майсторял даже торти - по две. Едната изяждали, а другата била изненада за мама, когато се върне от работа.

На 9 години бъдещият одзеки започва да тренира свободна борба. Печели републиканска титла и европейско сребро в категория до 100 кг.

Със сумо се захваща през 2002-а като студент в НСА. Скоро е забелязан от японски мениджъри, които го канят в Страната на изгряващото слънце.

Стефан си спомня, че и докато жънел успехи в борбата, Калоян не е спазвал диети. "Трудно му стана, когато ФИЛА ограничи тежката категория до 120 кг. Тогава му се налагаше да погладува някой ден, но млад организъм,

хапчета за отслабване

никога не е вземал

Не му се налага и сега на 35 г. Просто е по-внимателен каква храна консумира”, обяснява Махлянов-старши.

За перфектната форма на настоящия ояката Наруто важно значение има и натовареното ежедневие, казват родителите. Калоян строи нова сграда за школата си по сумо в Токио.

Купил 4-етажна постройка, която е съборил тухла по тухла заради строги норми за запрашеността в японския мегаполис. На нейно място вдига школата си, която предстои да открие през юни догодина. Сега тренировките са в помещения под наем.

“Има млади момчета, тренира ги интензивно, през ноември бяха на турнир във Фукуока. През януари ще има отново турнир”, обяснява Цеца.

За коледните и

новогодишните

празници тя вече е

изпратила колети

с дрешки и традиционни лакомства за внуците в Япония и в Канада, където е по-големият брат на Калоян.

“Подраних с подаръците, но добре, че го направих. Колетът до Япония пристигна за една седмица, но до Канада пътува 33 дни. Не знам къде е ходил, но вече го бях отписала. Кашонът подгизнал, но все пак дошъл”, обяснява мама Цеца рисковете да сложи домашни лакомства от градината в Джулюница.

Тази година семейството няма да е заедно за светлите празници. Родителите обаче се готвят да пътуват до Япония за откриването на новата сграда на “Наруто бея”.

“Може би Калоян ще си дойде пред лятото в България, защото е поканен за тържествата по повод 110 години от установяването на българо-японските отношения”, допълва Цеца.

Само преди дни родителите на Котоошу са били

почетни гости в

японското посолство

в София на прием за рождения ден на императора. “Всяка година ни канят, звучат японският и българският химн, има приветствия. Големите тържества обаче ще са през 2019 г. и се надяват той да присъства”, каза Цеца Махлянова.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене