Двама етнографи, родени след епохата “Живков”, от месеци
събират над 1500 спомена, които след време ще са забравени
Как през 70-те години на миналия век жените си купуваха чантички от полякините на евиния плаж в Созопол или пък децата масово събираха обвивки от шоколад “Крава” и “Кума Лиса” и салфетки, а родителите им - цигарени кутии. Възрастните пък кътаха пари,
за да си купят
шевна или
пишеща
машина от ЦУМ,
както и да обменят долари за западняшки покупки от “Кореком”.
В тази атмосфера на соца може да се потопим в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН, където от няколко месеца събират реликви от онова време и вече имат около 1500 предмета. Учените, които се занимават с колекцията, не са живели в социализма. Васил Балтаджиев и Илиана Страхилова са родени в началото на 90-те години. Тяхното отношение към работата е изследователско.
“Много е интересно, за някои неща ни разказват родителите.
Ходихме и на
битака да търсим
предмети от соца. Впечатли ме снимка на мъж и жена, подпрели се на току-що купения си “Москвич”, разказва докторантът Васил Балтаджиев, който е завършил етнология в Софийския университет, докторант е и сега е уредник в музея. Още щом обявили старта на кампанията на сайта на института и във фейсбук, хората масово решили да даряват стари предмети. Разказвали с носталгия за живота си при управлението на Тодор Живков.
Колекция от сапунчета щяла да даде възрастна жена, но искала още малко да им се порадва, преди да се раздели с нея. Друга пък поканила учените в апартамента си, преди да започне сериозен ремонт. Там открили интересната машинка за хващане на бримки на чорапогащници - дефицитна стока през социализма.
Мъж решил да подари пишеща машина, която никога не е използвал просто защото
клавиатурата
била с гръцки
букви
Купил я, защото се редил на дълга опашка за машини. Щом дошъл обаче неговият ред, вече била останала само тя. Сметнал, че може да смени клавиатурата, но така и никога не го направил.
В момента в музея може да се видят предмети от темите за труда и за рождения ден при социализма. Вещите от социализма периодично ще бъдат показвани в различни експозиции. “Те се събират, за да останат като културно наследство, което след време няма да има къде другаде да се види. Колекцията добавя артефакти, които след 20-30 години вече ще бъдат забравени и за следващите поколения ще бъде още по-интересно да ги видят”, обясняват учените от музея.






Коментари (0)
Вашият коментар