Всяка година в интернет пространството се зараждат мании, които всички следват. Понякога това са певци като южнокорееца Сай, друг път са играчки като спинърите, а понякога са предизвикателства, които те карат да се полееш с кофа ледена вода.
2018 година е в края си и също оставя своите мании в историята. Съдейки по най-известните, определено тя може да бъде наречена музикална и много танцувална.
Ето 5 от най-известните мании на изминаващата година:
Предизвикателството
“Кики”
“Кики, обичаш ли ме?” Това се пее в едноименната песен на рапъра Дрейк. Тя има близо 143 млн. гледания в ютюб, но не това е впечатляващото. Малко след като парчето прозвуча за първи път, се появи атрактивен танц, който е измислен от комедианта Шиги. В кратко видео той показва няколко интересни движения на фона на песента. Следва вълна от подобни видеа в социалните мрежи.
Мнозина се снимат как изпълняват танца, слизайки в движение от кола. Шофьорът кара бавно до тях и заснема всичко с телефон. Само за 2 седмици това лято хиляди хора от всяка точка на земното кълбо споделиха свой клип. Манията получи и своето име “Предизвикателството Кики”.
Освен почитатели и обикновени маниаци в него се включиха и известни личности. Сред тях е и Уил Смит. Актьорът се превърна в краля на предизвикателството, като не слезе в движение от колата си, а се покатери на най-високата част на моста “Сечени” в Будапеща. “Това определено е нелегално”, казва във видеото Смит, докато се катери по моста.
Всичко около тази мания изглежда забавно, но след няколко инцидента се оказа и доста опасно. Не са рядкост случаите, в които танцуващите до движещата се кола се нараняват. В социалните мрежи се появиха видеа на хора, които се спъват, подхлъзват, удрят се в пътни знаци и дори ги блъска кола.
Танцът на Криско
и Слави Трифонов
Докато в САЩ и останалите англоезични страни хората танцуваха на любовната песен за Кики, в България се пееше: “Ляв-десен, гледай как са прави! Джан-джун, гледай как са прави!”. Това е част от текста на първия дует на Криско и Слави Трифонов “Гледай как се прави”. В него двамата показват танц с ръце, в който има египетски мотиви. Бързо той се превърна в любим за мнозина и отново фейсбук беше залят с клипове, в които хора имитират танца.
В своя инстаграм профил Криско публикуваше най-атрактивните видеа, а в “Шоуто на Слави” дори имаше конкурс за най-добра интерпретация на танца от песента “Гледай как се прави”.
Танците от
“Фортнайт”
Ако сте геймър, няма как да не сте чували за “Фортнайт”. Това е компютърна игра, която може да бъде наречена играта на годината. Появява се още през 2017 г., но тази година се популяризира дотолкова, че достига 125 млн. играчи от целия свят. Може да се играе както на компютър и популярните конзоли, така и на смартфон. Целта в нея е да убиеш всики останали играчи и да останеш последният оцелял. Сама по себе си тя е мания, но истинската причина да се говори толкова много за нея в социалните мрежи са танците, които могат да изпълняват героите в играта.
Създаденият от играча аватар може да прави танцови стъпки, които са взети от популярни филми или музикални видеа. Различните движения са над 50, а някои се отличават с особена сложност.
За пореден път хиляди хора от всички краища на земното кълбо се заснемат как танцуват като героите в играта и отправят предизвикателства към свои приятели.
В последните месеци на 2018 г. обаче танците в играта от забава се превръщат в съдебен спор. Комедиантът Алфонсо Рибейро и рапърът 2 Милки завеждат дела срещу компанията разработчик на “Фортнайт” “Епик геймс” за това, че се използват техните движения без изрично съгласие на двамата ищци. В американското законодателство танцовите стъпки са защитени от закон за авторското право.
Кей поп
Корейската поп музика, позната още като кей поп, става популярна през последните 5 години, като голяма заслуга за разпространението ѝ има рапърът Сай и неговият хит “Гангнам стайл”. За кратко време песента става най-търсена в ютюб и има над 3,2 млрд. гледания. 2018-а обаче е годината на кей попа и заслуга за това има момчешката банда Би Ти Ес. Те поставиха рекорд с песента си “Идол”, която се превърна в най-гледаната в ютюб за 24 часа. Би Ти Ес е и първата корейска група, която оглави класациите на списанието “Билборд”.
Това породи интереса на огромната интернет аудитория към корейската поп култура. Този тип шоубизнес е индустрия за милиарди долари. Южна Корея подкрепя корейския поп, като поощрява певците и дори организира турнири по кей поп навсякъде, където има свое посолство.
България също е сред тези държави. У нас всяка година се прави състезанието Go to Korea K-POP Contest, а за него българските кейпопъри се подготвят всекидневно в градинката до столичния Централен универсален магазин (ЦУМ).
Мъкбанг
“Мък” (от корейски - храна) и “банг” (от корейски - разпространявам) е мания, която отново тръгва от Южна Корея. Тя се изразява във видеа в интернет на хора, които изяждат огромни количества храна пред камера на живо. Имат стотици хиляди гледания и също толкова много последователи. Колкото по-шумно мляска човекът пред камера, толкова е по-атрактивен за зрителите, които понякога дори плащат, за да гледат.
Причината за популярността на мъкбанга са самотните мъже и жени в Южна Корея. Изследвания на тази интернет мания показват, че много самотници си пускат видеата, докато вечерят вкъщи.
Коментари (0)
Вашият коментар