Китай се превръща в глобален лидер в изграждането на „интелигентно и основано на данните и информацията общество", признак за което е все по-нарастващия брой на пилотни проекти за „умни" градове, се казва в доклад на консултантската компания „Делойте", цитиран от вестник China Daily.
В момента в процес на реализация в страната са над 500 пилотни проекта за „интелигентни" градове, което е почти половината от тези в глобален мащаб и много повече от планираните в Европа, където тези проекти са около 90. „Европа и САЩ са водещи в урбанизацията, благодарение на това, че първи започнаха този процес. В Китай, от друга страна, правителството провежда стратегия за урбанизация от години, с която страната реализира най-високия темп на този процес в света и има широко пространство за развитие в бъдеще", се посочва в документа, информира bulgarian.cri.cn.
Концепцията за „интелигентните" градове бе измислена след бързата урбанизация, която създаде множество предизвикателства в транспорта, съобщенията, опазването на водите, събирането на отпадъци и въздушното замърсяване. За да се справи с тези проблеми, правителството в Пекин се опитва да въведе новите технологии като изкуствен интелект, интернет на нещата, големи данни и облачните изчисления в градското управление, надявайки се да постигне ефективното им разрешаване.
В доклада на „Делойте" се цитира старши партньорът от офиса на компанията в Пекин Ма Дзюнлин, който казва: „Китай е една от най-активните страни в света в изграждането на „умни" градове. С подобряване на градското управление и по-голямото внимание към стандарта и средата за живот на хората и стила им на работа, „умните" градове ще навлязат в нов етап от своето развитие".
Коментари (0)
Вашият коментар