Десислава Георгиева - ученичка на проф. Стефан Драгостинов, лауреат на конкурс

Проф. Драгостинов и главният студент - "терминатор" Емерих Амбил(отзад) отпред от ляво на дясно Валерия Крачунова, Мина Ефремова и настоящата победителка Десислава Георгиева.

Пореден международен успех за композиторската школа на Нов български университет в "Млади виртуози"

Успешно приключи ХIV международен конкурс за композитори „Млади виртуози“, посветен на 110-годишнината от рождението на големия български композитор Марин Големинов.

В настоящото последно издание се състезаваха 65 произведения от 18 страни, сред които са представени произведения на млади автори от Аржентина, България, Германия, Гърция, Италия, Китай, Русия, САЩ, Швейцария, Япония… Регламентът на конкурса предвижда участие на нови творби, създадени за камерен ансамбъл или за соло-инструмент, като право на участие имат творци от цял свят, ненавършили 35 години.

Форумът „Млади виртуози“ от 2013 година е член на Европейския Съюз на Младежките музикални конкурси и се утвърждава като престижно и високо значимо музикално събитие в Европа и целия свят.

Оспорваното международно състезание, както винаги досега, се е провеждало при много строга анонимност. Изпратените за конкурса партитури са оценявани от международно жури, сред което респектират имената на акад. Георги Минчев - композитор, проф. Дан Дедиу - ректор на Консерваторията в Букурещ и председател на конкурса „Джордже Енеску“, проф. д-р Борислава Танева - зам. ректор на Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, проф. Пламен Джуров - диригент и композитор и доц. д-р Георги Арнаудов.

Тази година авторитетното международно жури не присъжда първа награда – впрочем, това не е прецедент; и в други предходни издания на конкурса „летвата е вдигната“ високо, отстояваща високия рейтинг на престижното международно състезание.

Трите отличия, предвидени по регламент, са премодифицирани в една втора и две трети награди.

Двете „бронзови статуетки“ отлитат за Германия и САЩ. Трета награда за Михаел Есл - студент по композиция в Академията за музика „Ханс Айслер“ в Берлин; носител на първи награди от международните конкурси „Алба Роса Вийтор” в Испания и „Джоузеф Дорфман” – Германия. Сегашният си успех в София младият Михаел Есл „регистрира“ с впечатляващата си „пълноструйна“, заредена с енергия, камерна творба "Flowing".

Другият „бронз“ е присъден за "Кралския танц на Юнгфтак" от Чарлз Кори – много известен вече американски композитор с докторска степен по музикална теория и композиция от Университета в Питсбърг; музиката му се изпълнява из цяла Европа, Северна и Южна Америка, с успешни премиери в Амстердам, Сиатъл, Урбана и Буенос Айрес.

Със "сребро" -макар „само“ с втора награда, но с едни гърди напред, победител в това оспорвано състезание е българката Десислава Георгиева, представила се с оригиналното заглавие "Перперикония" – инструментална поема за флейта и струнен квартет, вдъхновена от древната Тракийска сага за свещения скален град от Омирово време – Перперек.

Творбата на талантливата 26-годишна авторка, съгласно регламента на конкурса, ще има своята „световна премиера“ на следващия ХV-и международен форум „Млади виртуози“, който ще се проведе през декември 2019-та и ще бъде посветен на 120-годишнината от рождението на патриархът на българската музика Панчо Владигеров.

Това не е първото конкурсно отличие на Десислава Георгиева, възпитаничка на Нов български университет и понастоящем, редовен докторант в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. През есента на 2015-та, току-що дипломирала се в НБУ в специалност „тонрежисура“, изучаваща в Minor-програма „Хорово дирижиране“ при доц. Деян Павлов и композиция при проф. Драгостинов, тя спечелва трета награда на конкурса в Чепеларе „Нова българска музика 7/8“, за песента „Бре, Калинко“ – оригинално полифонично творческо взиране на младата авторка в богатата родопска традиция.

Наградата, спечелена на току-що приключилия ХIV-я международен конкурс за композитори „Млади виртуози“, е пореден забележителен успех на композиторската школа на Нов Български Университет и класа на проф. Стефан Драгостинов.

Началото е положено през октомври 2007 г., когато стартира първият випуск от класа по композиция на проф. Драгостинов в НБУ, а групата ентусиазирани талантливи студенти - сред които са Данаил Танев, Емерих Амбил, Антония Малчева, Георгия Полиники от Кипър, Валерия Крачунова, Сара Костадиновска от Македония, Мина Ефремова, Десислава Георгиева… през следващото десетилетие - буквално върши творчески чудеса!

Превзети са авторитетни международни конкурсни „крепости“!... Първа награда на „трибуната“ по композиция „Еуфония“ в Брюксел (2009); Първа награда на международния конкурс по композиция „Проф. Марин Големинов“ (2009); Първа награда на конкурса по композиция „Борис Христов (2011); международният конкурс по композиция „София“, организиран от ансамбъл „Софийски солисти“, носи на композиторската школа на Нов Български университет през годините (2009, 2013, 2015) пет „творчески трофея“; на международния конкурс по композиция „Проф. Иван Спасов“, общо спечелените награди от „славната творческа дружина студенти в НБУ“ - са шест…!

Международният конкурс за композитори „Млади виртуози“ е завоюван от „конкурсните терминатори“ от школата на проф. Стефан Драгостинов също шест пъти!

Като безспорен „ветеран-терминатор“ през всичките тези години се утвърждава Емерих Амбил! Редом до него – Сара Костадиновска, Валерия Крачунова и Мина Ефремова, а с поредния успех на международния конкурс „Млади виртуози-2018“, и младата Десислава Георгиева.

За изминалите години досега спечелените международни награди са 21. Колосален успех за композиторската школа на проф. Стефан Драгостинов в Нов български университет, отчитат музикалните критици.

Десислава Георгиева (вляво), проф. С. Драгостинов и Валерия Крачунова
Десислава Георгиева (вляво), проф. С. Драгостинов и Валерия Крачунова
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене