Свръхтежката руска ракета носител, чийто първи полет се очаква през 2028 година, беше кръстена "Енисей", написа в Туитър ръководителят на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин, цитиран от ТАСС.
"Днес беше подписан подробен план-график за създаването на ракетата-носител от свръхтежък клас "Енисей" към 2028 година", пише Рогозин. Той уточни, че тя ще бъде конструирана от космическата корпорация "Енергия", от ракетния космически център "Прогрес" и от центъра "Хруничев", предава БТА.
За първа степен на "Енисей" ще бъдат използвани блоковете на "Союз-5", а третата степен ще бъде разработена в рамките на проекта "Ангара-5В".
"Енисей" ще трябва да изведе на ниска околоземна орбита полезен товар от над 70 тона. Нейното основно предназначение ще бъде осигуряването на полети до далечния космос и в частност до Луната и Марс. Изграждането на инфраструктурата за изстрелването на свръхтежката ракета ще започне на космодрума Восточний през 2026 година, а първият й старт е предвиден към 2028 година.
Коментари (0)
Вашият коментар