Невиждани предмети от гробницата на Тутанкамон (Снимки)

В Ел Ей чакат с часове, за да видят сандалите на най-известния фараон

Hад 166 нови уникални предмета от гробницата на Тутанкамон, 60 от които никога досега не са излизали от Египет, са изложени в California Science Center в Лос Анджелис. Хиляди туристи на ден се редят на опашка, за да зърнат оригиналните вещи на най-популярния египетски цар, които са на около 3300 години.

Изложбата, която е разположена в няколко зали, може да бъде видяна до 13 януари и след това заминава за Париж, затова през последите дни се чака с часове. Съкровищата ще обиколят 10 световни града и турнето е по случай 100-годишнината от откриването на гроба на фараона. Билетът за вход е $ 30. Въпреки че критиците оценяват изложбата като феноменална, повечето от туристите остават разочаровани, защото в нея не фигурира красивата и величествена погребална златна маска на фараона. Тя е в Египет и нямало да излиза оттам, а след 7 години всички предмети от гробницата, които в момента обикалят света, ще бъдат изложени в новостроящия се музей в Кайро и тези скъпоценности никога повече няма да напускат Египет.

Всички уникални предмети се пазят при определена температура - 70 градуса по Фаренхайт (21 градуса по Целзий) и 47 процента влажност на въздуха. За сигурността на колекцията се грижат и цивилни полицаи, които се смесват с тълпата като редови посетители. Между новите, непоказвани досега предмети, които са в отлично състояние, са: златните сандали на Тутанкамон, които са били на краката му, когато е бил открит, голяма част от златния обков на саркофага, ленени ръкавици, които е носел, церемониално дървено легло с ленено покритие и създадено за задгробния му живот, плюс цяла галерия от златни украшения като широки гривни на китките, инкрустирани с полускъпоценни камъни. Интерес предизвикват всичките 35 статуетки на Тутанкамон, които го изобразяват в различни житейски сцени. Мултимедийна презентация на огромен екран показва свръхмодерни изследвания на здравословното състояние и на мистериозната смърт на 19-годишния фараон. Няма доказателство от какво точно е умрял толкова млад, въпреки че са направени най-модерни рентгенографски изследвания на мумията. Най-вероятните причини за ранната смърт на детето фараон са инцидент с колесница и малария. Той цял живот е страдал от различи генетични заболявания, тъй като е плод на кръвосмесителен брак между брат и сестра: имал е цепнато небце и вродена гръбначна деформация, а намерените 135 бастуна в гробницата подкрепят хипотезата, че е бил недъгав и това е спомогнало за ранната му смърт.

П

осетителите най-вече се интересуват от историята за “проклятието на фараона”, което застига всички, които са влезли в гробницата на Тутанкамон при откриването ѝ от Хауърд Картър през 1922 г. Оказва се, че това e измислица на кореспондента в Кайро на “Дейли експрес” и в статията се цитира един надпис, гласящ: “Този, който влезе в свещената гробница, скоро ще бъде застигнат от крилата на смъртта.” Гид в “Калифорния Сайънс Сентър” категорично заяви, че такъв надпис не съществува, а над параклиса, посветен на бог Анубис, пише: “Аз пазя свещената гробница от засипване с пясък. Аз съм тук, за да предпазвам починалия.”

Мълвата за проклятието на фараона набрала пълна сила заради странно стечение на обстоятелствата - лорд Карнарвон, спонсорът на разкопките, умрял от ухапването на заразен комар няколко седмици след отварянето на гробницата, но няма сведения за други умрели членове от експедицията. А самият Хауърд Картър, който определено би трябвало да бъде цел номер едно на “разгневения” дух на фараона, умира доста след откриването на гробницата на 65-годишна възраст.

Как английският археолог Хауърд Картър, който започва да се занимава с наука на седемнадесет години, се натъква на това несметно историческо богатство? Младият учен бил силно привлечен от Египет и гробниците на фараоните в Долината на царете, която се намира на западния бряг на Нил срещу древния град Тива. Картър вади голям късмет, запознавайки се с лорд Карнарвон, и успява да заинтригува и въвлече в разкопките богатия любител археолог. Те започват да работят заедно през 1914 г. и само разгарът на Първата световна война прекъсва археологическите им проучвания, но не след дълго експедициите се възобновяват.

Близо 5 г. копаят без резултат и щедрият спонсор вече губи търпение. Шестият сезон заплашва да стане последен, но Картър отново има късмет. Когато на 4 ноември 1922 г. отива на мястото на разкопките, е посрещнат от развълнуваните си работници - намерили са стъпало! В продължение на два дни те изчистват още петнадесет стъпала и стигат до каменна врата. Картър изчаква лордът да пристигне, отваря каменната врата и прави най-голямото археологическо откритие на ХХ век - намира гробницата на фараона Тутанкамон, единствената неограбена гробница за последните три хилядолетия. Цялото злато на гробницата - а там се оказват повече от 5000 артефакта - е нищо в сравнение с ценността на научните познания за историята на Египет от времената на фараоните, придобити по време на тези разкопки. Откриването на гробницата превръща Тутанкамон от никому неизвестен дотогава в най-разпознаваемия фараон от Древен Египет. Името му се среща навсякъде - телевизионни и кинофилми, документални и развлекателни програми, видео игри, в модата. Противно на желанието на всичките му недоброжелатели и врагове в древността Тутанкамон успява да запази името си безсмъртно хилядолетия след физическата си кончина.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене