Познатият портрет на момичето е на фона на ябълки. Известен е като “Българската Мадона” или “Момиче сред ябълки”
“Още съществуват приказки с добър край! Опазихме и съхранихме още една творба на великия Владимир Димитров-Майстора”, каза развълнуван Валентин Господинов, директор на художествената галерия в Кюстендил, която носи името на художника.
В навечерието на Коледа за първи път там бе показана непозната досега картина на Майстора, на която е изобразил красивата девойка Дафина от с. Шишковци.
Портретът е пазен
като семейна
реликва в
частен дом
През октомври собственикът, който е пожелал да остане анонимен, е съобщил, че притежава картината и пожелал да я предаде на галерията. Имало е опит ценната творба да бъде открадната.
Никога не е напускала с. Шишковци, където Майстора живее и твори от 1924 до 1951 г.
Сега портретът е в галерията с договор да остане там за 5 г. безвъзмездно. Наложило се да се реставрира, защото е бил само на платно под стъкло с рамка и за нея не са полагани професионални грижи, но е бил пазен и предаван от поколение на поколение във фамилията.
Сегашният собственик я наследил от майка си. Преди дни се заговори, че кюстендилци ще събират пари, за да откупят творбата, но вероятно това няма да се наложи.
“За собственика тя има духовна, а не материална стойност. Каза ми, че тази работа трябва да остане в Кюстендил и е изключено да предава материално измерение”, обясни директорът на галерията.
Той е категоричен, че авторът е Владимир Димитров и затова няма никакво съмнение.
Известна реставраторка е направила почистване, дублиране, сложена е подрамка и вече е в залите на галерията.
Собственикът преди време е дарил голям архив от фотоси и документи, свързани с Майстора и живота в с. Шишковци, и тогава е започнало сътрудничеството на галерията с него.
Част от снимките през миналото лято са били изложени в изцяло обновената постоянна експозиция на къщата музей на Майстора в Шишковци. Фотосите са основно свързани с фамилия Котеви, част от която е и Дафина. Съхранява се и ученическата книжка на девойката.
Първият познат портрет на момичето е на фона на ябълки. Познат е като “Българската Мадона” или “Момиче сред ябълки”.
“На пръв поглед двата портрета са различни. Първият е рисуван на живо и лицето е бледо. Дафина обаче е починала от туберкулоза наскоро след портретуването. “Българската Мадона” е печелила златен медал на Венецианското биенале.
Вторият портрет е доста по-пълнокръвен и вероятно това е образът, който е бил в съзнанието на художника”, обясни Господинов.
За рисуването на непознатата досега маслена творба е използвана интересна техника, характерна за работата с акварел.
Тя е с размери
70 на 60 см и доста
по-малка от
“първата” Дафина
Сред почитателите на Майстора години наред е вървяла мълвата, че има още една картина на Дафина. Едва сега става ясно, че това е истина.
Майстора е обичал да подарява свои произведения на любимите си модели, които са му позирали. И досега има много хора, които притежават негови картини, но не желаят да се афишират.
“Познавам такива семейства, които имат негови творби, но за тях те носят духовна стойност. Свързани са със сантиментални спомени, приемат ги като къс от една магия и поради тази причина си ги пазят ревностно”, каза директорът на галерията.
Гордее се, че пак в края на миналата година е успял да откупи непозната и ценна творба на големия футурист Николай Дюлгеров - “Счупено вълшебство”, създадена през 1926 г.
Дюлгеров, роден в Кюстендил и представител на кюстендилската изобразителна школа, живее и твори основно в Италия и е изключително познато име в Европа. Най-голямата колекция от негови творби се пази в местната галерия.
Кюстендилската художествена галерия е сред 100-те национални туристически обекта. Пази най-голямата сбирка от произведения на Майстора - над 1350 оригинални творби - рисунки, тушове, маслена живопис, акварели и др.
Коментари (0)
Вашият коментар