Косатките мигрират на север заради климатичното затопляне

СНИМКА: Pixabay

Без да обръщат внимание на водолазите край тях, косатка и малкото й плуват близо до заснежения бряг на норвежки фиорд. Херингите - любимата храна на косатките, тук са в изобилие, но климатичното затопляне кара тези хищници и плячката им да мигрират все по на север, предаде Франс прес.

Спокойните води край брега на норвежки фиорд са се превърнали в зимна градина за местна популация косатки. Температурата от 3 градуса Целзий е идеална за херингите, които са затлъстели, очаквайки по-студено време през февруари и март, предава БТА.

Косатките обикновено обграждат пасаж херинги и ги изтласкват към брега, преди да ги омаломощят с удари с плавниците си. "След това си устройват истинско пиршество - заяви Пиер Робер дьо Латур, основател на асоциацията "Косатки без граници" със седалище във Франция. - Става въпрос за плячка, която е в изобилие и е лесна за улавяне."

Но за 20 години херингите са мигрирали 300 км на север, отдалечавайки се от Лофотенските острови, за да намерят за достатъчно дълъг период морска вода с температура под 6 градуса Целзий, която е нужна за размножаването им.

"Установихме промени в миграционните пътища на херингите - отбеляза Дьо Латур. - Може да се смята, че предизвиканото от климатичното затопляне покачване на температурата на водата е накарало херингите да мигрират на север. Погледнато в дългосрочен план, те ще мигрират все по на север, а това може да има катастрофални последствия за китове, косатки, морски птици."

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене