Най-известните картини за Освобождението - "Защитата на Орлово гнездо"

Oригинално заглавие е “Защитата на Орлово гнездо от орловци и брянци на 12 августа 1877 година”. Рисувана е 1893 г., платно и масло. Оригиналът се съхранява във Военноисторическия музей в Санкт Петербург.

Националният военноисторически музей притежава копие, дело на Добри Добрев.

Алексей Николаевич Попов (1858-1917) е руски художник баталист, полковник от артилерията, удостоен със званието “Художник първа степен”. Познавал е тънкостите на воинската служба и е възпроизвел убедително картината на битката. Съществуват сведения, че при създаването на “Защитата на Орлово гнездо”, той се е консултирал с руски ветерани, участвали в сраженията на Шипка. Вероятно е ползвал и снимка от мястото на събитието, тъй като теренът и фонът в изображението са достоверни.

Приносът на опълченците за удържането на Шипченския проход доказва, че българите заслужават изгряващата си свобода и са готови да я бранят до смърт.

На 3 март Националният военноисторически музей обявява ден на отворените врати, за да могат всички желаещи да видят ценните реликви от Освобождението.

Картината "Защитата на Орлово гнездо"
Картината "Защитата на Орлово гнездо"

* * *

...Защото там нейде навръх планината,

що небето синьо крепи с рамената,

издига се някой див, чутовен връх,

покрит с бели кости и със кървав мъх

на безсмъртен подвиг паметник огромен;

защото в Балкана има един спомен,

има едно име, що вечно живей

и в нашта исторья кат легенда грей,

едно име ново, голямо, антично,

като Термопили славно, безгранично,

що отговор дава и смива срамът

и на клеветата строшава зъбът.

“Опълченците на Шипка”

(“11 август 1877”),

Иван Вазов

* * *

На драго сърце да обичаме оногова, който ни покаже погрешката, инак той не е наш приятел.

***

С моята кончина не свършва пътят, който трябва да извървите.

***

Трябва да се жертва всичко, па и себе си дори.

***

Чисто народният човек се бори, докато може..., ако не сполучи, трябва да умре в народната си работа.

***

Оръжие, оръжие и пак оръжие.

Васил Левски

 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене