Слънцето не е имало нито едно петно през февруари

СНИМКА: НАСА

Слънцето не е имало нито едно петно през февруари - явление, което не е наблюдавано от 2008 г., съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на НАСА.

Това не е причина за притеснения. Състоянието на звездата ни е сравнително спокойно, защото се приближава към фаза в цикъла, наричана слънчев минимум.

"Подобна пасивност не е само визуален спектакъл. Слънцето става малко по-мъждиво, дупките в короната стават по-стабилни, а силата на слънчевия вятър намалява" - обясни НАСА на сайта си, предава БТА.

"Отслабналият слънчев вятър от своя страна охлажда и свива земната външна атмосфера (термосфера) и съпротивлението на орбитиращите около Земята сателити намалява".

НАСА отдавна прогнозира, че Слънцето ще достигне минимума си през 2019 - 2020 г. Липсата на слънчеви петна през февруари е в унисон с тези очаквания.

Сондата "Паркър" на НАСА помага да бъдат опознати по-добре механизмите на слънчевата активност. Тя започна втората си обиколка около звездата ни през януари, а следващото й приближаване е насрочено за 4 април.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене