Огромен метеор е експлодирал в земната атмосфера през декември

СНИМКА: Pixabay

Огромно огнено кълбо е експлодирало в земната атмосфера през декември миналата година, съобщи Би Би Си, позовавайки се на НАСА.

Експлозията е втората по сила от този вид за предишните 30 години и най-голямата от метеорита над Челябинск в Русия преди шест години. Тя обаче е останала незабелязана до голяма степен, защото е била над Берингово море, край руския полуостров Камчатка, информира БТА.

Освободената енергия от метеора е 10 пъти по-голяма от тази на атомната бомба, пусната над Хирошима.

Толкова голям метеор експлодира в земната атмосфера два-три пъти на 100 години, каза Линдли Джонсън от НАСА.

Метеорът е преминал през земната атмосфера на 18 декември със скорост от 32 км/сек. под ъгъл седем градуса. Размерът му е бил няколко метра. Експлодирал е на около 25,6 км над земната повърхност, като ударната енергия е била 173 килотона. Експлозията е регистрирана от военни спътници и НАСА е уведомена за събитието.

Съобщение за експлозията на метеора е направено на 50-ата конференция за лунни и планетарни науки в Удландс, близо до Хюстън в щата Тексас.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене