300 пъти “Хъшове”, 250 000 зрители

Сцена от една от първите постановки на "Хъшове"

Къде са след 15 г. звездите от култовата постановка на Александър Морфов в Народния театър

Ще имаме ли шанс да си сложим култова тениска с едно смело драснато “Х” на гърба - идва от “Хъшове”?

Сувенирните тениски с "Х"
Сувенирните тениски с "Х"

Това може да се случи на 22 март, когато на сцената на Народния театър “Иван Вазов” ще бъде 300-то представление на спектакъла на Александър Морфов по пиесата на Иван Вазов - в основата му е повестта “Немили-недраги”. Може би тогава ще влезе и зрителят, който ще закръгли четвърт милион почитатели, гледали пиесата?

Има специално подготвен вестник - програма, който припомня оригиналния състав, успехите и наградите, получени от актьорите през годините.

Юбилейният вид на програмата за 300-то представление
Юбилейният вид на програмата за 300-то представление

Пресата пише преди 15 г.: “За първи път от сякаш един век насам голямата зала на националния ни театър се оглася от възторжени викове “Да живее България!”. При това без да прилича на митинг.”

Историята

- През 1904 г. с пиесата “Хъшове” започват представленията на Народния театър.

Първият плакат
Първият плакат

- През 1954 г. с “Хъшове” се чества петдесетгодишнината му.

- През 2004 г. в юбилейния 100-тен сезон на театъра “Хъшове” е отново на сцена със спектакъла на Александър Морфов.

- На 24 май 2013 г. “Хъшове” отбелязва 200-то юбилейно представление.

-  На 22 октомври 2014 г. “Хъшове” чества 10 г. на сцена.

- На 22 март 2019 г. “Хъшове” отбелязва 300-то юбилейно представление.

Кои са хъшовете?

Те са немили и недраги, но не отчаяни, скитници и голтаци, а горди и свободолюбиви; нехранимайковци - за еснафите, герои - за потиснатите и унижените. На сцената в чуждоземния град хъшовете възторжено разиграват своя самодеен спектакъл - генерална репетиция за истинския, този, който ще последва. Спектакълът, в който немилите и недрагите ще намерят смъртта си и заедно със свободата за сънародниците си ще извоюват свободен терен и за довчерашните черни души - гешефтарите и спекулантите.

Оригиналният състав: Бръчков - Валери Йорданов, Македонски - Деян Донков, Странджата - Руси Чанев, Владиков - Валентин Ганев, Евгени - Рени Врангова, Хаджията - Валентин Танев, Дерибеев - Деян Ангелов, Мравката - Евгени Будинов, Даниел Ангелов и др.

От премиерата през 2004 г. в “Хъшове” в различни години на сцената на Народния театър в ролите са били:

Македонски - Петър Попйорданов - Чочо, Христо Мутафчиев, Александър Морфов, Деян Донков;

Дерибеев – Христо Мутафчиев, Деян Ангелов, Деян Донков, Александър Морфов;

Попчето - Захари Бахаров, Деян Донков;

Петър - Деян Ангелов, Даниел Ангелов;

Васил - Даниел Ангелов, Дани Рашев, Филип Аврамов;

Румънски келнер - Димитър Рачков, Стойчо И. Стоянов, Васил Драганов, Жасмин Найденов;

Секретарка, Мадам Клеопатра - певица - Елисавета Господинова, Биляна Петринска, Олга Недялкова;

Христо Б. Петков - Владимир Карамазов, Юлиан Вергов, Александър Морфов, Деян Донков, Иван Юруков, Леарт Докле;

Граждани на Браила - Любица Александрова, Стойчо Стоянов, Делчо Копривишки, Даниел Ахмаков, Здравка Маринова, Иво Леонкев, Виктор Танев, Сава Драгунчев, Христо Терзиев, Яна Титова, Марта Кондова, Розалина Пейчева, Василена Винченцо, Владислава Николова, Сара Морфова и др.

Къде са те сега,

15 години по-късно?

Александър Морфов

Режисьорът Александър Морфов
Режисьорът Александър Морфов

“Ние бяхме денонощно заедно. Последните години се разделихме, защото те пораснаха, станаха известни, публиката ги ухажва, имат други проекти. Но когато се съберем, “Хъшове” е в основата. По време на репетиции се раждаха нови сюжетни линии, нови епизоди... Заедно измисляхме много неща. За своя заслуга смятам единствено, че успях да ги запаля около тази идея и те ми се довериха. През тези цели 15 г...

Режисьорът активно е зает предимно с постановки в чужбина, където жъне голям успех - Русия, Латвия, Румъния, Македония. Отказа се да бъде художествен ръководител на Народния театър.

Петър Попйорданов

Сцени от постановката през годините
Сцени от постановката през годините

“Мъката ще приключи с живота ми”, не крие бащата на Петър Попйорданов-Чочо. Македонски от “Хъшове” си отиде преди 5 години. Дъщеричката му Катето тръгва на училище, кара ски, разпознава го на портрета в дома им. И пак ще сложи блузка с едно надраскано “Х” - като хъш, какъвто беше Чочо... Морфов обещава да събере и този път “старите” хъшове.

Христо Мутафчиев

Актьорът се пребори с тежък инсулт. Все така активен е като председател на Съюза на артистите в България. За последната церемония по връчването на наградите “Икар” (на 27.3.2019) успя да убеди да участва самата Лили Иванова със специална песен. Приходите са за здравния фонд на Съюза на артистите. Предстои да излезе на сцената на Сатиричния театър със сина си Асен в пиесата “Трима мъже и една Маргарита”, написана и режисирана от майката на сина му - Лиза Шопова.

Деян Донков

Звезда на Народния театър. За тези години се радва на сполучливата си връзка с актрисата Радина Кърджилова и на сина им Христо - вече на 2 г. Блести в “Калигула”. С Радина са заедно в “Любовникът”, а се задава и тяхна обща изява в премиерната постановка “Братя Карамазови” на сцената на Народния театър. С куп аскеери и икари и водещи филмови роли.

Владимир Карамазов

Ролите, с които е познат на широката аудитория напоследък, са тази на д-р Христо Карагьозов в “Откраднат живот”, както и с една от главните роли в българския криминален сериал “Дяволското гърло”, който постигна грандиозен успех още с първия епизод.

Юлиан Вергов

Освен в театъра Вергов има роля и в телевизионния сериал “Тя и той”. През 2010 г. се снима в “Стъклен дом”, през 2012 г. играе г-н Савов в “Революция Z: Секс, лъжи и музика”, играе в тв сериала “Откраднат живот”.

Захари Бахаров

Играе активно в театъра и в български и чуждестранни кинопродукции - “Игра на тронове”. Отличен е с “Икар” и “Аскеер” 2018 г. за ролята си в спектакъла “Чамкория” от Милен Русков. Първата му главна роля в киното е в “Дзифт” на режисьора Явор Гърдев. Можем да го видим в момента в тв сериала “Денят на бащата”.

Димитър Рачков

Избра кариерата на народен любимец. Много търсен като комедиен актьор и водещ в телевизията. Спектакълът му “Забраненото шоу на Рачков” препълва театрите. Шоумен.

Яна Титова

Тогава беше сред “гражданите от Браила”. Сега е съпруга на Александър Алексиев, познат от сериала “Откраднат живот”. Най-трудното ѝ време било, когато играела в Народния театър. “Получавах заплата, с която нямаше как да се издържам”, призна актрисата.

Д-р Сава Драгунчев

Асистент на проф. Стефан Данаилов в НАТФИЗ, брилянтен преводач от френски. При турнето на “Танцът Делхи” във Франция направи превод в ефир. В артакадемията се играе неговата постановка “Зверско синьо”.

Биляна Петринска

За тези години стана популярна от тв сериала “Той и тя”. Изигра успешни и награждани роли в “Калигула”, “Синята птица”, “Жана”, “Животът е прекрасен”, “Казанова”, “Идеалният мъж” и др. в Народния театър.

Филип Аврамов

На сцената на Народния театър продължи успешната си кариера във “Веселите уиндзорки”, “Глупаци” по Нийл Саймън, “Дон Жуан”, “Ничия земя”. Не остана в сянка в тв сериала “Скъпи наследници”, партнира си с Татяна Лолова в “Домашен арест”, игра в “Кецове” и в “Тилт” - ленти с много награди.

Валери Йорданов

Играе в новия тв сериал “Дяволското гърло”. През 2009 г. е сценарист и прави режисьорски дебют с филма “Кецове”, награден на Московския филмов фестивал. Тогава самата дъщеря на Чарли Чаплин - Джералдин, член на журито, обу кецове в негова подкрепа. Актьорът претърпя срив в кариерата си след жестока автомобилна катастрофа.

 

Първото представление на пиесата е през 1894 г.

Премиерата

Представлението имаше, както впрочем се очакваше, бляскав успех. То беше един рядък триумф на театралната трупа “Сълза и смях” и един празник за публиката, която препълваше театъра. Рядко се е виждало такова голямо стечение на народ в това място; рядко вниманието и погледите са били тъй неотразимо приковани в сцената от първото дигане на завесата до последното ѝ падание...

При свършване на представлението публиката аплодира твърде горещо актьорите, които така бидоха справедливо наградени за усилията си. Авторът на драмата г. Ив. Вазов приемаше отвсякъде знакове на горещо съчувствие и приветствувания; видяхме даже някои млади хора, че идяха да му целуват ръката, за да изкажат признателността си за усладата, която им достави. Той биде извикан и на сцената и поздравен от възхитени и нескончаеми ръкопляскания на публиката и дигнат на ръце от трупата.

В. “Мир”, 11.10.1894 г.

* * *

... Когато г-н Вазов биде извикан от възхитената публика на сцената, театралната трупа “Сълза и смях” поднесе му един голям скъпоценен венец, окичен с рози и трикольорни ленти със златни надписи, в знак на гореща благодарност.

В. “Мир”, 12.18.10.1894 г.

При гостуванията в чужбина не може да се намери адекватен превод на думата “хъшове”. Превежда се като “Изгнаници”. Спектакълът с успех се играе в Русия, Румъния, Македония.

* * *

Песента

В спектакъла е използвана песента “Бял кон” от Влатко Стефановски, изпълнява я Христо Мутафчиев:

Всеки от нас има своя звезда,

що го води дорде е жив.

Кога свети ярко - човек има живот,

кога гасне - судбина.

Ех, да имам туй, що немам,

па да купам бел кон

и да яхам ден и нощем

и наяве...

и наяве, и на сън.

Ех, да имам туй, що немам, па да купам креват,

да заспиваш ти със мене хиляда и...

хиляда и една нощ.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене