Кралят на центура

Със своята борба Добрев е пълнел стадионите и залите

Димитър Добрев изпуска първата олимпийска титла заради подмазване на Съветския съюз

Подмазване на "братския" Съветски съюз е цената на олимпийска титла за "краля на центура" Димитър Добрев. Легендарният български борец, който почина на 87-годишна възраст, е първата жертва на политически поклон. На игрите в Мелбърн '56 г. губи във финала от съветския гражданин с грузински произход Гиви Картозия с 2:3. Българският щаб е имал право да подаде контестация. Нейната цена е 10 долара. Самият Добрев решава да извади сумата от своя джоб, но в последния момент е спрян от партийния ръководител на делегацията Лъчезар Аврамов.

"И втори да си на олимпиадата е голяма работа", обяснява сеячът на комунистически идеали на Димитър Добрев.

Четири години след тази случка рожбата на разградското село Езерче влиза в историята. Става първият олимпийски шампион по борба класически стил на България. Добрев решава да не оставя нищо на случайността. Налага си зверски режим и дори отказва цигарите за осем месеца. Резултатът е златен медал и държавната премия за историческия успех от 800 лв.

Комунистически номера прецакват Добрев и за неговото последно голямо състезание. Той се готви усилено за атака на световната титла в Йокохама (Яп) през 1961 г. 30-годишният ветеран е в страхотна форма. В последния момент на летището във Враждебна избухва скандал между председателя на федерацията Георги Серкеджиев и инструктора в ЦК на БКП Васил Попов кой да бъде ръководител на тима. Заради свадата самолетът излита, а борците остават в София.

Димитър Добрев се е изявявал успешно като гимнастик и щангист, ала в борбата забелязват неговия потенциал и са най-упорити.

Години по-късно олимпийският шампион започва да предава своите знания. Под негово ръководство изгряват Боян Радев, Петър Киров, Ангел Керязов, Кирил Петков, Петър Крумов, Крали Бимбалов, Живко Вангелов и още много медалисти от големи първенства. Работи 36 години във ВИФ, а през него са минали над 3000 студенти

Поклонението пред тленните останки на Димитър Добрев ще бъде в събота. Церемонията ще се състои от 12 часа в храм "Св. Седмочисленици" в София.

Редакцията на "България Днес" изказва своите съболезнования.

Боян Радев: №1 в класическия стил

Двукратният олимпийски шампион Боян Радев определи своя бивш треньор Димитър Добрев за щ1 в класическия стил.

Радев печели титлата в Токио под ръководството на Добрев
Радев печели титлата в Токио под ръководството на Добрев

"Беше голяма личност не само за борбата, но и за българския спорт - заяви за "България Днес" Боян Радев. - Беше интелигентен борец. Слагам го на първо място в класическия стил. Горд съм, че бях негов ученик."

С титлата на Боян Радев в Токио през 1964 г. Димитър Добрев отново влиза в историята. Той става първият олимпийски шампион, който подготвя състезател като треньор за златен медал от най-големия спортен форум.

Петър Киров: Откри ме за националния отбор

Двукратният олимпийски шампион по борба класически стил Петър Киров е още един от звездните възпитаници на Димитър Добрев. Специално за читателите на "България Днес" професорът в НСА сподели своето мнение за емблематичната легенда.

Петър Киров
Петър Киров

- Г-н Киров, какво влияние на вашата кариера оказа Димитър Добрев?

- Загубихме голям човек и специалист в борбата. Той е един от тримата треньори, които са работили с мен. Носех се на неговите рамене, за да постигна огромните успехи. Взе ме в националния отбор. Беше мой наставник и в студентския клуб "Академик". В същото време ми беше и учител. Преподаваше практика и теория на борбата. Измъчвах го при усъвършенстването на техниките, защото започнах много късно да се състезавам, но той намери необходимото търпение. Винаги беше спокоен, когато отивах да се боря, за разлика от някои треньори, които само скачат и викат.

- Ако трябва да разкажете за постиженията на Димитър Добрев на вашите студенти, какво бихте им казали?

- Той беше спортист от чудовищна класа. Не само в борбата. Ставал е шампион и в двата стила на световния младежки фестивал в Русия. Освен това е първият треньор, който създава двама олимпийски шампиони за България - мен и Боян Радев.

- Колко специален беше като треньор?

- Нашият студентски отбор не беше от грандовете. Готвеше ни с огромно старание. Не сме излизали от Топ 3 на отборното първенство. Една година дори станахме шампиони, а големите клубове се сърдеха. Никой не вярваше, че бедният студентски отбор ще стане шампион. Помня как за последно беше треньор на националния тим през 1966 г. за световното първенство в Толедо (САЩ). Тогава Ангел Керезов и Боян Радев станаха шампиони. Аз не бях в отбора, но се радвах толкова много, че ги посрещнах на летището. Точно тогава се роди неговият син Ясен.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене