Изобретиха алкохолен детектор на лъжата

СНИМКА: Pixabay

Учени изобретиха „изкуствен език”, който усеща и най-минималните специфики при различните видове уиски. От Университетите в Глазгоу и Старклайд смятат, че откритието може да помогне за борбата с продажбата на нелегален алкохол, пише Би Би Си.

Алкохолният детектор на лъжата е направен от злато и алуминий. При потапяне на двата метала в уиски, учените откриват разликите като наблюдават как те поглъщат светлината. По думите на инженерите „езикът” работи с над 99% точност.

Изкуственият дегустатор прави разлика между уискита, отлежали между 12, 15 и 18 г., предава Би Ти Ви.

Експертите обясняват, че са нарекли уреда „изкуствен език”, защото действа на принципа на човешкия орган – може да разпознава различни вкусове.

„Не сме първите учени, които правят изкуствен език, но сме първите, които използват два различни метала, за да придобият бързо и качествено информация за всяка отделна напитка”, обяснява инженерът Алисдър Кларк.

Освен за уиски, „езикът” може да се използва върху всякакви други питиета.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Крис Айзък и Wicked Games най-после на живо у нас
Парис Джаксън: Дрогата съсипа живота ми
Вещи на "Ролинг стоунс" могат да бъдат продадени на търг за 1,3 милиона долара
Брук Логан от "Дързост и красота" на една сцена с майките на Насар, Никола Цолов и волейболистите
Да надникнем в живота и дома на Мишел Пфайфър

Напишете дума/думи за търсене