Захари Грозданов - Захо е правил каскади с Том Круз и Рей Лиота

Захо на снимачната площадка на "Игри на волята"

Българинът е участвал в много холивудски филми, сега консултира “Игри на волята”

Невъзпети герои. Така известният британски актьор Джейсън Стейтъм нарича филмовите каскадьори, които виждаме на екрана доста по-често, отколкото предполагаме. Един от тези невъзпети герои е и Захари Грозданов-Захо - каскадьор в множество холивудски продукции и в момента консултант в най-новото приключенско предаване на Нова тв “Игри на волята”.

Още като малък Захари попада на снимачната площадка и бързо е запленен от магията на киното.

Захари не се бои да сложи и перука, когато се наложи
Захари не се бои да сложи и перука, когато се наложи

Започва да

прекарва повече

време с

каскадьорите и

скоро разбира,

че това е

неговото призвание

“Нашата професия не е по-различна от всяка друга. Едни хора стават за нея, а други - не.” Захари винаги е бил спортен тип, тренирал е лека атлетика, но каскадьорските си умения усвоява на терен: “Всеки ден научавам нещо ново”.

Захо е участвал в заглавия като “Игра на тронове”, “Възвишение”, “Хелбой”, “Z-та световна война” и много други. Дебютният му филм е “Контрол”, заснет в България през 2003 г.

В него Захари участва редом с Уилям Дефо и Рей Лиота, с когото има бойна сцена. През годините каскадьорът се сблъсква с много световни звезди и го впечатлява колко естествено се държат те на снимачната площадка - хора, които са се събудили сутринта, изпили са едно кафе и са отишли на работа като всички останали. Някои дори правят сами каскадите си. Един от тези актьори, изненадващо за Захари, е Том Круз.

На снимачната площадка на филма "300: Възходът на империята"
На снимачната площадка на филма "300: Възходът на империята"

“Да видиш актьор от такъв ранг да си прави сам каскадите, и то такива, в които виси от летящ самолет например е впечатляващо”, казва Захари. Това, разбира се, е рисково - ако главният актьор пострада, страда цялата продукция. Както се случи, когато Том Круз чупи глезена си по време на снимки.

Именно тук идват професионализмът и опитът на Захари: “Всяка каскада е сама за себе си.

Няма най-опасна и

най-безопасна

каскада, защото

дяволът е в

малкия детайл

и понякога нещо дребно може да се окаже опасно. Затова и нашата работа преди самата каскада е адски важна. Да се преценят рисковете, да се прегледат нещата и да се реши как да се подходи”. Процесът по хореографирането на каскадите също не е прост. Режисьорът и сценаристите раждат основните идеи, които стигат до координатора, който трябва да прецени как точно да бъдат реализирани те. Все пак всички трябва да са в безопасност и каскадата да е физически възможна. В много от случаите режисьорът обсъжда всичко първо с координатора по каскадите и разчита на него да помогне с идеи и допълнения на сценария.

След дълго гримиране
След дълго гримиране

Захари харесва всички видове каскади, но най-вече държи нещата да се правят правилно, без излишни рискове и контузии. Самият той се е контузвал няколко пъти.

Юнак без рани не може, смее се каскадьорът.

“Вадил съм си

ключица, правили са

ми операция на

кръстни връзки и

менискус”

В “Игри на волята” работата му е малко по-различна. Този път камерата не е насочена към него. Задачата му на терена е да намали риска до минимум. Захари споделя малко за предаването: “Всеки ден участниците минават през битки, които не се повтарят и няма да се повторят през цялото предаване. Имаха такива предизвикателства, в които трябваше да плуват навътре в морето и да търсят ключ от катинар, който ги чака на брега, караха каяци, висяха надолу с главите и събираха кубове по плажа. За момента съм адски впечатлен от три дами, които имаха задача за издръжливост, в която стояха над един час.”

В пълно бойно снаряжение
В пълно бойно снаряжение

Преди да се върне към снимките, каскадьорът добавя: “Огромното ми желание е да не спирам да работя и да се развивам, защото обичам това, което правя.”

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
"Глобал Филмс": Зуека ще води финала на „Като две капки вода" с Рачков и Геро
Риана чака бебе №3
Румънци възпяха баба Ванга в хип-хоп песен
Братът на шефа на мафията от "Семейство Сопрано" на конклава

Напишете дума/думи за търсене