Индийският спускаем модул "Викрам" е направил твърдо кацане на Луната

Снимка: НАСА

Индийският спускаем модул "Викрам" е осъществил твърдо кацане на лунната повърхност на 7 септември, предаде ДПА, позовавайки се на НАСА.

Точното място на кацане на модула все още не е определено, съобщават от НАСА, разпространявайки изображения на планираната локация за прилуняване, заснети от орбитиращия й апарат "Лунар рикънисънс орбитър" по време на прелитането му над нея на 17 септември, посочва БТА.

Ако "Викрам" беше осъществил меко или контролирано кацане, Индия щеше да стане едва четвъртата страна след САЩ, Русия и Китай с подобно постижение.

Индийската организация за космическиизследвания (ISRO) изгуби връзката с "Викрам" в нощта на 7 септември по време на заключителния етап от планираното кацане на Луната. По това време спускаемият модул се намираше на около 2,1 километра от повърхността. "Викрам" трябваше да достави на естествения спътник на Земята 27-килограмовия луноход "Прагиян" в рамките на мисията "Чандраян-2".

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Да надникнем в живота и дома на Мишел Пфайфър
Науката казва кои добавки работят ефективно за отслабване
Ива Софиянска кръсти сина си Стефан
Златна и в сърцето: Боряна Калейн намери и върна портфейл с много пари (Обзор)
“Жена със 100 лица”: изложба за 80 г. от рождението на Катя Паскалева

Напишете дума/думи за търсене