Вторият син на кралицата с лоши приятели, заплашен от разследване
Това не е годината, на която ще погледна с истинско удоволствие - така типично по кралски Елизабет II обобщи поредицата от скандали с членове на британското кралско семейство през 1992 г. Само за няколко месеца тогава първородният ѝ син принц Чарлз е разобличен в изневяра чрез биография на съпругата си лейди Даяна.
По-малкият му брат принц Андрю обявява, че се разделя със своята жена Сара Фъргюсън, а сестра им принцеса Ан официално слага край на първия си брак. За капак избухва голям пожар в замъка Уиндзор, за чието възстановяване са похарчени милиони, което допълнително скандализира поданиците и ги кара да си мислят дали въобще има смисъл от кралското семейство.
Тогава в реч за 40-ата годишнина от възкачването си на трона Елизабет II използва латинското annus horribilis, или ужасна година. Фразата и до днес е много популярна сред англичаните, но през последните дни особено често се споменава.
Причината е нов скандал с 59-годишния принц Андрю, заради който бе лишен от правото да е кралски представител. Решението бе взето от Нейно Величество в деня, когато тя трябваше да отбележи 72 г. брак със съпруга си принц Филип. Но
вместо да празнуват
заедно в някой дворец
на спокойствие,
Елизабет II остана
в Лондон да потушава пожара,
запален от едно необмислено интервю на сина им.
Според няколко кралски биографи случилото се е натъжило, разочаровало и ужасило кралицата, макар тя да продължи да се явява на публични места с каменно лице сякаш нищо не се е случило. Смята се, че Андрю ѝ е любимец, тъй като досега сравнително безшумно се е справял с работата си за “Фирмата”, както обичат да наричат кралското семейство на Острова.
Затова, когато иска да даде интервю, за да изчисти името си от обвинения, че е правил
секс с малолетни
момичета,
осигурявани му
от американския
милиардер
Джефри Епстайн, кралицата нарушава семейното правило “не се оплаквай и не се обяснявай” и му разрешава. Само че появата на принца по Би Би Си се оказа пълен провал. Андрю старателно опроверга твърденията на една от жертвите - Вирджиния Робъртс, с много точни спомени от 2001 г., но пропусна да прояви някакво състрадание към сексробините на Eпстайн или пък разкаяние за приятелството си с него.
Това предизвика вълна от възмущение и публикуване на нова порция доказателства как купонясва и с други момичета в имоти на милионери. В резултат повечето от 200-та благотворителни организации, на които е патрон, обявиха, че не желаят повече сътрудничеството му, тъй като не носи кралско сияние, а мрачна сянка.
Така се стигна до съобщението, че принц
Андрю спира да
представлява
короната,
изразява съчувствие към жертвите на Епстайн и е готов да сътрудничи на всички, разследващи неговата дейност. А след разразилия се в Англия скандал с принца те се увеличават. Освен в САЩ, където милиардерът основно живееше, проверките бяха подновени и във Франция след появата на снимки от купони на нейна територия. Американският финансист се самоуби през август в килията си, докато чакаше втора присъда за сексуална експлоатация, отнасяйки много тайни за разгулния си живот и за известните си приятели.
“Уволнението” на Андрю от кралския живот вече се сравнява с абдикацията на Едуард VIII, който се отказва от трона през 1936 г., за да се ожени за разведена американка със съмнителна репутация. Кралският биограф Пени Джунър казва, че случващото се сега е опит да се избегне по-голяма криза с монархията, тъй като е безпрецедентно толкова високопоставен член на кралското семейство да бъде принуждаван да се оттегля от обществения живот. Макар да е осми по линията за наследяване на трона, херцогът на Йорк бе успял да си извоюва доста прилично положение както за себе си, така и за двете си дъщери Беатрис и Юджини. Нещо, което се твърди, че не се харесвало на престолонаследника Чарлз. Даже смятал да ограничи функциите му, когато замести майка си на трона. Съмненията, че принц Андрю
води разгулен живот
и другарува с
неподходящи хора,
се появяват за първи път след развода му през 1996 г. и пенсионирането му като военен през 2001 г. Дотогава той се представя като безупречен член на кралското семейство. На 19 г. започва служба във флота. По-късно става пилот на хеликоптер и капитан на боен кораб. Участва във войната между Великобритания и Аржентина за Фолкландските острови през 1982 г. Даже е разкрит план на аржентинските военни за елиминирането му, заради което британското правителство иска той да бъде изтеглен от самолетоносача, на който се намира. След настояване от кралицата да му се разреши да остане принц Андрю се връща чак с ескадрилата на победителите в Обединеното кралство. На 40-годишна възраст
напуска военната
служба с титла
вицеадмирал
на Кралските военноморски сили.
Следващите 10 г. изпълнява ролята на специален представител на Обединеното кралство за международна търговия и инвестиции. Назначаването му на този пост се приема доста противоречиво, тъй като Андрю няма икономически познания, дори не е завършил университет. Освен това се появяват твърдения, че има неподходящи приятели. Сред тях са синът на Кадафи – Сейф ал Ислам, и либийският трафикант на оръжие Тарек Кайтуни. По-късно британските таблоиди разкриват, че е станал особено близък с казахския диктатор Нурсултан Назарбаев. Освен че
ловували
заедно гъски,
принцът помогнал на гръцко-шведски консорциум да получи проекти за изграждане на водна система на два града в Казахстан срещу комисиона от 4 млн. паунда. Зетят на Назарбаев пък платил на представители на Андрю 15 млн. паунда за имота му в графство Съри, което било с 3 млн. повече от исканата цена. Обяснението на двореца тогава е, че това е сделка между две организации и херцогът на Йорк нищо нередно не е сторил.
Британските вестници обаче все по-често започват да пишат, че е завързал приятелства с лоши, корумпирани и умни мъже по цял свят.
Лесно се впечатлява,
когато се изправи
пред несметно
богатство и власт,
и не се колебае да посредничи в оръжейни сделки с потиснически режими. “Беше много трудно да се разбере в чий точно интерес действа. Даже имаше призиви за официално разследване по подозрения, че злоупотребява с позицията си на търговски пратеник”, спомня си бившият зам. външен министър Крис Брайънт.
До такова не се стига, но принц Андрю спира да бъде търговски представител, след като се появява негова снимка с Епстайн, доказваща приятелството им. Тя е направена през 2010 г. в Ню Йорк, след като бизнесменът е осъден за блудство с малолетни и е изтърпял 13-месечна присъда в затвора. В шокиращото си интервю за Би Би Си принцът обясни, че отишъл “почтено” да му съобщи, че не могат да бъдат вече приятели. Спомените на Вирджиния Робъртс за
трите пъти секс с него,
включително оргия
с още 8 момичета,
пък опроверга с разсъждения, че няма как да се е потил обилно по време на половите контакти, защото заради преживения стрес по време на фолкландската война не можел да го прави в онези години, за които тя говори. Освен това въобще не си спомня да я познава, а общата им снимка, на която я държи през кръста, смята за фалшификат.
Според кралските биографи с тези си откровения той е засенчил паметното интервю на принцеса Даяна през 1995 г. В него тя обяви, че в брака ѝ с Чарлз е било малко претъпкано, защото са били трима, визирайки дългогодишната му любовница Камила, след което разводът им се превърна в голямо петно за монархията.
Днес ситуацията не е по-различна. Почти всеки ден се вадят нови доказателства за скандалното поведение на принц Андрю и остро се поставя въпросът да бъде разследван за сексуална злоупотреба с непълнолетни. Появяват се негови
снимки с красавици
как танцува, как ги
прегръща или пък
как някоя го ближе
по лицето. Повечето фотографии са и свидетелство за луксозния начин на живот, който не отговаря на военната му пенсия от 20 000 паунда и на кралската рента от 250 000 паунда на година, която се очаква да му бъде отнета.
Коментари (0)
Вашият коментар