Революция в биороботиката: Ксеноботът - първият жив и самолекуващ се робот (Видео)

Кадър: YouTube/University of Vermont

Учени направиха революционно откритие в сферата на биороботиката. Ксеноботът е първият жив и самолекуващ се робот в историята, изграден от стволови клетки на жаба, предаде Си Ен Ен.

Ксеноботът не е типичният робот с метални крайници и блестяща обвивка. Той е с големина от 0,04 инча или 0,1016 см и наподобява малко, движещо се розово петно. Ксеноботът е кръстен на африканската жаба - ксенопус леавис, използвана в проучването. 

Учени от университета във Вермонт в колаборация с университета Търфс създават този напълно нов жив организъм, който може да се преструктурира в други типове клетки, да се движи и да се самолекува. Те са използвали стволови клетки от жабешки ембриони, които оставили в инкубатор. След това клетките са преструктурирани в други физически форми благодарение на супер компютър. Учените твърдят, че това са организми, несъществуващи до този момент в природата. 

В следващия етап от изследването клетките започнали да работят самостоятелно и да сформират структури, а пулсиращите сърдечно мускулни тъкани им позволили да се движат сами. Тъй като ксеноботът може да се самолекува и така да възстанови началната си форма.

Видео: YouTube/University of Vermont

"Това са нови живи машини", коментира Джошуа Бонгард, един от водещите изследователи от университета във Вермонт и добавя: "Тe не са нито традиционни роботи, нито познати към този момент живи същества. Това е напълно нов артефакт за човечеството." 

Учените коментират, че роботът не крие никакви рискове за човечеството, а напротив. От екологична гледна точка той може да бъде използван за почистване на радиоактивни отпадъци и да преработва микропластика в океана. Революционните организми могат да бъдат използвани и в медицината, като пренасят вещества до конкретно място в човешкото тяло или да почистват артерии и кръвоносни съдове. 

Поглед към бъдещето - ксеноботите могат да допринесат изключително много за развитието на регенеративната медицината.Те биха могли да поправят генетични дефекти, да репрограмират туморни клетки и да предотвратят стареенето. 

Превод: Йоанна Витанова

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Мексикански кмет се ожени за кайман
Маги Халваджиян се прощава с Майкъл Медсън
Британската банда "Оейзис" се завръща на сцената
Бизнесът с пантерата
Мирослава Кацарова: Да се отнасяме към лятото като към нещо, което не свършва (подкаст)

Напишете дума/думи за търсене