Вихрони Попнеделев за многоликия Китай

Китай през погледа на художника Вихрони Попнеделев.

Изложбата на Вихрони Попнеделев в галерия “Контраст” (ул. “Цар Самуил” 49) е плод на неколкократни пребивавания на художника в Китай и предизвиква съпоставка с неговото появяване на артистичната сцена в началото на 80-те години.

Какво става с Вихрони след посещенията му в Китай? Различната културна и социална идентичност между китайската и нашата култура е успокоила в известна степен ироничния поглед на Вихрони освен в градските му пейзажи от Китай, но и в умиротворяване на цветовата му палитра, и в начина, по който третира детайла - особено силно изразно средство при Вихрони.

Без излишна повествователност, но и без прикриване на конкретния сюжет, в картините му е усетена хармонията на ежедневието в отразените води на сградите и в безлюдните тесни улички на запазеното от VII век село Син Ие, в притихналия след дъжда, обхванат във влажна мараня парк в Ханджоу, в дантелено нежните преплетени стъбла на лилиите в езерото... “Вихрони не е бързал в преживяването. Оставил го е да улегне, да проникне и стане част от него. Той е и познат, и различен, по-притихнал и извън крясъка на нашето ежедневие, стаен в спомена на магията Китай”, убедена е кураторката на изложбата проф. Аксиния Джурова.

Открива се на 7.II. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
"Гласът на България" започва предварителните кастинги за новия сезон
Какво да облечем за Свети Валентин
Любовта и близостта: усилва ли връзката Свети Валентин
Бум на сватбите за Деня на влюбените
Орландо Блум забрави Кейти Пери, появи се с 28-годишна моделка

Напишете дума/думи за търсене