Членът на Съдийската комисия към БФС Петър Петров е ръководител на проекта за въвеждането на ВАР в българския футбол. Той е действащ арбитър от 1982 до 2005 г. Ръководил е срещи във "В" и "Б" група, а от 1994 г. е асистент-съдия в елита. Записва 173 мача в него. Международните мачове във визитката му са над 30. Член на Съдийската комисия на БФС от 2011 г. Неин председател от октомври 2015-а до март 2018-а.
- Г-н Петров, на какъв етап е изграждането на ВАР в България?
- Всички подготвителни дейности са завършени. Избрана е фирмата доставчик. ФИФА е дала лиценз на 13 компании по света. Проведе се търг и селекция коя да е при нас. Фирмата победител е Hawk-Eye Innovations. Това е японският концерн, който осигурява "ястребово око" за Големия шлем в тениса, ръгби, американски футбол. Спрели сме се на най-реномираната - ползва се от УЕФА и в Южна Америка. Те дадоха най-комплексна оферта с най-ниска цена. Някои от фирмите продават ВАР вановете и ние да си направим стопанско звено. Hawk-Eye подсигуряват свои риплей оператори, които са много важни. Фирмата е селектирана, парите са изцяло финансиране от УЕФА и ФИФА. Спечелихме проект. На тази база ще бъде подписан 4-годишен договор за услуга от страна Hawk-Eye за първенствата от 2021 до 2025 г. Малкият договор, който е за тренировка и обучение на съдиите, ще е на три етапа.
- Какво включват те?
- Първият е от 17 октомври до 2 ноември с ФИФА инструктор. Ще има офлайн обучение. То се състои в два симулатор-тренажора, като Hawk-Eye подсигуряват 2000 клипа с различните ситуации, които се разглеждат. ВАР преглежда четири инцидента на терена - всеки гол, червен картон, наказателен удар и идентифициране на нарушителя. Допълнително и удар без топка за директен червен картон зад гърба на рефера. В тези 2000 клипа ще има различни вариации на подобни моменти. Нашите съдии са подбрани - 18 главни и 18 асистенти от Първа лига. Всеки ще премине през клиповете. След това ще изгледат по един цял мач отново офлайн и по един двубой, когато ще контактуват - единият ще е рефер на терена, а другият ВАР. С това завършва първият етап. Вторият ще е от 19 ноември до 30 ноември. Тогава ще поканим осем ДЮШ от София на базата на Бояна. Те ще играят симулативни мачове. Ще бъдат и женските гарнитури на НСА, което се препоръчва от ФИФА. От 18 до 28 февруари е третият етап, след който ФИФА ще издаде сертификати. За да се случи това, всеки съдия ще изсвири два реални мача на юноши или аматьори и два ще е ВАР. Затова ще организираме турнири пак с осем школи от София. След това ще бъде направен теоретичен тест. Едновременно с това трябва да се сертифицират всички стадиони. Ще има инспекция от страна на Hawk-Eye и ФИФА, за да може април и те да получат сертификат. Това е целият цикъл.
- Koга ще е дебютът на ВАР в Първа лига?
- Амбициозната ни идея е да стартираме на 24 април с плейофната фаза на първата шестица реалното използване на ВАР. Това са 15 мача. И вече от шампионат 2021/2022 за всички двубои в Първа лига и за Купата на България от 1/4-финалите
- Има ли условия на българските стадиони за монтирането на системата?
- През октомври и ноември ще минем на инспекция и ще дадем предписания какво трябва да направят. Необходими са много малки инвестиции, защото навсякъде на нашите стадиони има оптичен кабел, какъвто е необходим. Единственото, което искаме, е да се пусне такъв до центъра на терена, където ще бъде мониторът, на който ще се проверяват ситуациите. Има и някои изисквания по сигурността - ванът да бъде защитен от фенове и всякакви външни влияния. Той трябва да е на не повече от 10 метра от подвижната телевизионна станция, защото ще има връзка с нея. Ще има изисквания и към телевизията, която предава мачовете. Hawk-Eye ще иска да сложи допълнителни камери. В момента гледаме по 3-4 пъти повторения и не можем да преценим дали има игра с ръка, или няма. Инспекцията ще е заедно с представител на "Нова броудкастинг груп". Те също трябва да инвестират. Що се касае до интернета, България разполага с много силен такъв. Навсякъде условията отговарят. Има 2-3 стадиона, които е трудно да защитят монитора. Там ще има предписания къде да бъдат разположени - "Коматево" и "Царско село". На 28 октомври ще е инспекцията на софийските стадиони. През ноември в провинцията. Представител на ФИФА ще мине през всеки стадион, преди да издаде сертификат за него. Клубовете имат 4-5 месеца да подготвят исканото.
- Колко човека ще включва ВАР екипът за един мач?
- Един главен рефер заедно с асистент-рефер и един риплей оператор. Последният ще е от фирмата с подписана декларация за конфиденциалност. Ще бъдат назначени по двама допълнителни съдии за всеки мач.
- Разполагаме ли с достатъчно на брой рефери, за да се покрива ВАР в България?
- Да, разбира се. Има ранглиста и започваме обучението. Към 1 март ще са обучени. Освен това един главен съдия може в събота да е на терена, а в неделя да е ВАР. На един международен рефер не може ВАР съдията да му е някой неопитен. Трябва да са квалитетни. Там е най-големият риск. Затова искаме тук главният съдия на терена да е водещият. Ако има съмнения за проверки, крайното решение да е негово. Гледа на монитора и решава.
- Какви допълнителни изисквания ще има към реферите ни?
- Много ще са. Всеки месец ще имат тест. Има конкретни въпроси, които вече са разработени. Заради Ковид-19 тестовете ще са онлайн. Не можем да съберем всички наведнъж и обучението ще става по четирима на ден. Затова сме наели две симулаторни станции - ще се сменят през 1,5 ч. Отделно ВАР протоколът изисква и определена теоретична подготовка. Който не издържи теста, няма да получи сертификат.
- Доколко се намаляват съдийските грешки с ВАР според статистиката?
- 90 процента от черно-белите грешки. Сред тях са нарушението в наказателно поле, но не отсъжда дузпа, а пряк свободен удар или обратното. Има ли игра с ръка в наказателното поле и т.н.
- Всички знаем положителните страни на системата, но какви са недостатъците й?
- Те са свързани с некачествено обучение. Трябва видеоасистент-операторите да са изключително коректни и подготвени. Предстои ни много трудна и отговорна работа. Да ги обучим така, че да прилагат ВАР протокола качествено. Англичаните подцениха ситуацията. Вкараха ВАР набързо за три месеца и се получават скандали. Тук е нашата работа - аз като ВАР мениджър да изисквам стриктно и качествено обучение на всички.
- В момента от българските рефери единствено Георги Кабаков има ВАР лиценз. С въвеждането му повече съдии ще са конкурентоспособни в международен план.
- Да, точно така. Докато не въведем ВАР, няма как. Кабаков ще е с италианци в момента. Когато нашите момчета бъдат обучени и имат опит, ще могат да се конкурират. Ние ще сме под пълен мониторинг, тъй като получаваме финансиране. Всеки кръг, колкото намеси има на ВАР, ще бъдат архивирани. Ще се правят 3-минутни клипове и ще се пращат във ФИФА за проверка на тази дейност. Ако има някакви спорни моменти и грешки, дори ще използваме да ги решат. Знам какво ни чака - ще има грешки, но 90% от черно-белите, които са очевадни и сега се допускат, ще отпаднат. Това е важно.
Коментари (0)
Вашият коментар