Великолепен живописец, прекрасен реставратор, отличен преподавател и изкуствовед
Живописната изложбата "Равноденствия" на Атанас Шаренков
(1943 – 1992) се открива на 5.11. (до17.11.) в столичната галерия "Арте" на ул. "Бузлуджа" 31.
Великолепен живописец, прекрасен реставратор, отличен преподавател и изкуствовед, завършен колекционер – това е само част биографичния портрет на твореца Шаренков.
Роден 1943г. в Асеновград, но 1950 г. семейството му се премества в Хасково. Завършва живопис в ХА”И. Е. Репин”, Петербург през 1969г. Едновременно изучава и консервация на кавалетната и стенна живопис в Ермитажа. Той е първият българин получил диплом за реставрация в Русия.
От 1969 до 1973 г. работи като реставратор в централния църковен историко-археологически музей при Българската патриаршия, посещава четири пъти Света гора – Атон, и реставрира икони от манастира „Зограф”. През периода 1980-91 г. Шаренков изнася лекции по технология техника на старобългарската икона и миниатюра в Герас, Австрия. 1992г. загива при автомобилна катастрофа в Унгария.
Атанас Шаренков е автор на единствената в света пълна класификация на писмените източници по технология и техника на живописта за период от над две хиляди години. Тези писмени източници той превежда, събира и тълкува в книга от четири тома – „Старинни трактати по технология и техника на живописта” – безценен труд за изкуствоведи, колекционери, реставратори и студенти.
“Изложбата се базира на една представителна извадка от живописното творчество на художника. Атанас Шаренков работеше почти единствено тънкослойна живопис, което гарантира дълговечността на картините му
Както сам понякога споделяше, в бъдеще те няма да се нуждаят от реставрация. Изключителен познавач на технологиите в областта на пластичните изкуства, по този начин той формулираше творческото си кредо – изкуството е призвано да побеждава времето.
Неговата техника, както и изобразителният му почерк, придават на платната му свойството на своеобразна „кръстоска” между акварел и маслена живопис. Вълнуваше го българският пейзаж, който той интерпретираше в духа на онова, което условно можем да наречем поетичен, „магически” реализъм. Образното въздействие възниква на базата на сложната, многосъставна композиция, обединяваща фигури, предмети, пейзаж и пространство в едно органично цяло.
Като автор, ощастливен с множество дарования и притежаващ огромна ерудиция,
Атанас Шаренков беше в пълния смисъл на думата ренесансова личност. Впечатляващо е огромното му дело, осъществено за толкова кратко време!” (проф. Чавдар Попов)
От 2009 г. Градската художествена галерия в Хасково заслужено е преименувана в галерия „Атанас Шаренков”.
Откриване не се предвижда, вернисаж на 5 ноември, четвъртък, от 17.00 до 19.00 часа, при спазване на всички противоепидемични мерки.
Коментари (0)
Вашият коментар