Част от тях са авторски проекти на известния арх. Дабко Дабков и днес греят с реновирана светлина
Варна е един от градовете със забележителни архитектурни паметници, запазени и до днес. Автор на немалка част от тях е талантливият арх. Дабко Дабков, чието име се нарежда до тези от плеядата архитекти и инженери в следосвобожденска България, получили престижно образование и ценз в чужбина. Той е част от първото поколение български архитекти, допринесли съществено за европеизирането на облика на Варна, централната част на която привлича внимание, както сред варненци, така и сред гостите на града.
Десетки от най-култовите обществени и частни сгради в морската столица са по негов авторски проект, работил е и в съавторство с други архитекти, както и със скулптора Кирил Шиваров.
Роден е на 21 януари 1875 г. в Трявна. Още като дете пристига във Варна, където учи в Мъжката гимназия “Фердинанд”. Висше академично образование получава в Мюнхенската политехника в Германия през 1899 г. Завръщайки се в България, арх. Дабков става част от поколението архитекти и инженери, които привнасят достиженията на европейската архитектурна традиция, спомагаща за изграждането на новия облик на Варна.
В творчеството му преобладават елементи от различни стилове и направления – необарок, неоренесанс, сецесион, ар деко и пр. За периода до 1941 г. той оставя на поколенията над 350 сгради, за жалост, към днешна дата част от тях не съществуват. Други обаче и до днес придават аристократизъм на морския град.
Паметникът му
- на пейка пред
неговия знаков
проект на
някогашния
грандхотел
“Мусала”
Неслучайно в знак на признателност през 2016 г. по идея и поръчка на община Варна бе поставена негова бронзова скулптура в близост до две от най-култовите сгради в града, проектирани от арх. Дабков.
Автор на скулптурата е Веселин Костадинов, а поседналата му фигура на централния бул. “Княз Борис Първи” и до днес е любимо място за снимки на варненци и гостите на града.
Аквариумът
- замислен и
построен като
морска
зоологическа
станция с
аквариум
Една от десетките запомнящи се и функциониращи до днес обществени сгради във Варна е тази на аквариума в Морската градина. Проектиран е от арх. Дабко Дабков през 1906 г., като се строи до 1911-а. Открива се по предназначение обаче едва през 1932 г.
Наред с функцията ѝ специфично за тази сграда са и множеството пластични орнаменти по фасадата, представящи морски същества – риби, раци и пр. Години наред те са оставали скрити от зелените лиани, полазили архитектурното бижу, а днес могат да бъдат видени при разходка покрай зданието.
Варненската
ул. “Преслав”
приютява
множество
сгради бижута
Построената в съавторство с арх. Стефан Венедикт Попов емблематична сграда на тогавашната Варненска търговско-индустриална камара сега е по-известна като Адмиралтейството. В нея се помещава Щабът на Българските военноморски сили. За времето си тя е била една от най-внушителните сгради в града, поддържана в отлично състояние и до днес.
През 1922 г. арх. Дабков проектира и ръководи строителството на Софийска банка на ул. “Преслав” 24 – великолепна архитектура, допълнена от импозантна скулптура, която е оставена на разрухата. На нивото на атиката на въпросната сграда е поставена скулптура, изобразяваща древноримския бог Меркурий – покровител на търговци и банкери, възседнал орел. Автор на творбата е скулпторът Кирил Шиваров.
Едва преди година частни инвеститори започнаха реставрация на сградата на някогашната Софийска банка, която се руши от години и е един от най-емблематичните архитектурни паметници във Варна. През 2019 г. тя се сдоби с нови собственици, след като няколко години се продаваше за близо 1 млн. евро.
Грандхотел
“Лондон” –
100-годишният
дух на царска
България
актуален и днес
Две от най-интересните сгради в сърцето на морския град, проектирани от арх. Дабков, са хотелите “Мусала” и “Лондон”.
“Гранд хотел Лондон” е построен в периода 1906-1912 г. по проект на арх. Дабков. Както в миналото, така и днес е една от най-красивите сгради в града.
Грандхотел “Лондон” е открит на 25 май 1912 г. Първи собственик на хотела е предприемачът Парсек Сюзмеян. Интересно е, че част от обзавеждането за хотела е внесено от Западна Европа.
Неповторимият вид на сградата, запазен и до днес, я нарежда сред признатите европейски архитектурни паметници. Хотелът за известен период носи името грандхотел “Мусала Палас”. Съчетава изяществото на интериора от началото на ХХ век и съвременното ниво на комфорт. Точно до него, залепен буквално до фасадата му, е друга творба на арх. Дабков - грандхотел “Мусала”. Възложител на проекта е предприемачът Методи Ганев, който се включва в чешко-австрийската строителна компания “Пител-Браузеветер”, която печели търга за строителство на Морските бани, Морското казино и новия затвор.
Някогашният “Гранд хотел Мусалла” носи белезите на съвременната за 20-те години на ХХ в. архитектура, като формата на сградата е повлияна от архитектурата на американския небостъргач “Флатайрън билдинг”, издигнат в началото на ХХ в. в Ню Йорк.
Военноморският
клуб – градски
ренесанс в
центъра на Варна
Сред десетките емблематични сгради в морския град няма как да пропуснем т.нар. Военноморски клуб. Сградата на Военноморския клуб, по-известна под старото си име - Дом Народен флот, се намира на един от най-оживените булеварди на Варна в близост до Катедралния храм. По фасадите ѝ се открояват великолепни класически детайли – пиластри, фронтони, балюстради и пр. Строителството започва през 1897 г. по проект на военния инж. Тодор Бояджиев и в края на 1899 г. сградата е завършена. На 31 декември същата година днешният Военноморски клуб е открит официално с първия офицерски новогодишен бал.
След политическите промени от 1944 г. клубът е преименуван в Дом на Народната войска, а през 1951-а - Дом Народен флот, поради преобладаване на части от военноморските сили.
От есента на 1980 до 23 февруари 1983 г. сградата на Военноморския клуб е реконструирана и разширена. От пролетта на 1992 г. Дом Народен флот е преименуван във Военноморски клуб.
Сред култовите стари сгради на Варна няма как да пропуснем и т.нар. сграда на един от известните варненци – производителя и търговец на грозде Данаил Манов. Намира се на ъгъла на бул. “Княз Борис” и “Сливница”, като навремето е приютявала едни от култовите ресторанти. Автор на проекта е арх. Дабков. Това е още един от проектите му, в които той работи заедно с Кирил Шиваров, който създава скулптурите, поставени във височина на фасадата.
Сградата е построена през 1925 г. с основно предназначение за ресторант и хотел с 28 стаи. Това е времето, когато Варна се превръща в морски курортен център. Данаил Манов успява да договори прием на курортисти и чрез полската туристическа агенция “Орбис”, с което осигурява заетостта на леглата през лятото.
От 1934 г. в партера се помещава най-реномираният ресторант “Морско око” със съдържател Никола Кузманов Петров. От 1948 г. ресторантът започва да се нарича “Севастопол”. За известен период от време горните етажи на сградата са използвани за нуждите на Музикалното училище. И до днес сградата е знакова за пространството, където е разположена.
Коментари (0)
Вашият коментар