Вижте кои са случайните открития, променили света

СНИМКА: Pixabay

Кои са случайните открития, променили света ? Пластмасата, кибритът и тефлонът са само част от нещата, които впоследствие са станали част от всекидневието на човека, предава Нова тв. Вижте останалите:

Захаринът

Захаринът, един от най-старите синтетични подсладители, е открит случайно от Ира Ремсен и Константин Фалберг през 1879 г. Същата година американските химици се опитват да намерят алтернативно приложение на въглищния катран. Когато спират да ядат, Фалберг забелязва, че храната има много по-сладък вкус от обикновено. Тогава той разбра, че не е измил ръцете си след работа и че ръцете му са импрегнирани с вещество от лабораторията: ражда се захарин.

Микровълнова печка

Сега пътуваме до 1946 г. Същата година Пърси Спенсър, инженер в „Raytheon Corporation“, работи по проект, свързан с радарите. Докато тествал нова вакуумна епруветка, той открил, че шоколадовото парче в джоба му се топи по-бързо, отколкото очаквал.

Когато се съмнява, той започва да експериментира, насочвайки тръбата към други предмети, като яйца или дори ядки от пуканки. След експерименти той стигна до заключението, че топлината, възприемана от обектите, идва от микровълнова енергия. Малко след това, на 8 октомври 1945 г., Рейтън подава патент за първата микровълнова фурна, която тежи над 300 килограма и е висока 1,68 см.

Кибрит

Какъв беше животът преди съществуването на кибрита? Е, използва се кремък. Имаме британски фармацевт, за да благодарим за изобретението на удобните кибрити. През 1826 г. Джон Уокър забелязва суха бучка на края на пръчка, докато разбърква смес от химикали. Когато се опитал да го надраска, хвърчали искри и пламъци. След като се стреснал от неочакваното откритие, Уокър пуска на пазара първите фрикционни пръчки като „Фрикционни светлини“ и ги продава в аптеката си.

Първоначалните кибритени клечки или кибрит били направени от картон, но скоро той ги заменил с ръчно нарязани дървени шини с дължина приблизително 3 инча. Те се продавали в кутия, снабдена с шкурка. Въпреки че е посъветван да патентова изобретението си, той решава да не го прави, тъй като смята продукта за полза за човечеството, което не пречи другите да откраднат идеята и да получат ползите.

Картофен чипс

Готвачът от Ню Йорк Джордж Кръм е човка, който случайно изобретява чипса през 1853 г., когато раздразнен клиент не спирал да връща картофите си в кухнята, защото били меки и пълни с мазнина. За да му даде урок, Крам нарязва картофите много тънко; той ги пържи, докато станат хрупкави и ги дави в сол. За негова изненада клиентът останал доволен от промяната, след като току-що приключил първата в света порция картофен чипс.

Рентгенови лъчи

Всичко започва, когато през 1895 г. немски физик на име Вилхелм Рентген работи с катодна тръба. Въпреки факта, че тръбата била покрита, тя вижда, че близкият флуоресцентен екран свети, когато тръбата е включена и стаята е тъмна. Лъчите някак осветявали екрана.

Опитва се да блокира снопа лъчи, но повечето от нещата, които постави пред тях, нямат никаква разлика. Когато обаче по невнимание постави ръка пред тръбата, той открива, че може да види костите си в изображението, прожектирано на екрана. Той заменя тръбата с фотографска плоча, за да заснеме изображенията и така се раждат първите рентгенови лъчи.

Пейсмейкър

Когато електроинженерът Джон Хопс изобретява пейсмейкъра, той се опитва да направи изследвания за хипотермия и се опитва да използва радиочестотно отопление за възстановяване на телесната температура. По време на експеримента той осъзна, че ако сърцето спре да бие поради охлаждане, то може да бъде стартирано отново чрез изкуствена стимулация. Следователно пейсмейкърът е роден през 1951г.

Пластмаса

Въпреки че първоначалната пластмаса се основава на органичен материал, първата напълно синтетична пластмаса е изобретена през 1907 г., когато Лео Хендрик Бекеланд случайно създава бакелит. Това е първото напълно синтетично пластмасово вещество. Baekeland комбинира формалдехид с фенол, въглероден отпадъчен продукт и подлага сместа на топлина. Вместо материал, подобен на шеллак, той е създал уникален полимер, тъй като той не се топи при топлина или стрес. Новата термореактивна пластмаса е използвана за всичко - от телефони до бижута до часовници и откри ерата на нови синтетични материали, в които продължаваме да живеем и днес.

Тефлон

Именно на Рой Планкет, химик, който е работил за компанията „DuPont“ в началото на 1900 г., трябва да благодарим на възможността да направим омлет. Как се стигна до откритието? След като случайно се натъква на нереактивен химикал, докато експериментира с хладилни агенти. Не след дълго той патентова изобретението си, което сега познаваме като тефлон, материалът, който покрива тиганите и предотвратява залепването на храната.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене