Всичко за 50 български светци и кое име кога празнува

Излезе уникална енциклопедия  от 400 стр. с логото на

Книгоиздателство “Труд”

Предлага се и онлайн с 30% коледна отстъпка

Уникалната енциклопедия “Български светци. Именици. Народен календар” излиза с логото на Книгоиздателска къща “Труд” броени дни преди Коледа.

Това е първата енциклопедия, събрала заедно българските светци, имените дни и народен календар с празниците, които ни радват със семейството и приятелите.

В своята хилядолетна история българинът при беди и трудности винаги е разчитал на Божията закрила и на помощта на светците.

Така през вековете

канонизираните

за светци

българи

са 104-ма

Св. Кирил и Методий. 1872 г. Темпера върху дърво. НМ - Рилски манастир
Св. Кирил и Методий. 1872 г. Темпера върху дърво. НМ - Рилски манастир
Сред тях има дванайсет български патриарси или епископи, сред които преп. Йоаким Търновски, преп. Теодосий Търновски, св. Евтимий, патриарх Търновски, св. Киприан Цамблак, преп. Ефрем Печки, четирима царе и князе - св. княз Боян-Енравота, св. княз Борис Покръстител, св. цар Петър Български, св. княз Йоан-Владимир Български, трима воини, осемдесет и седем канонизирани мъченици. В енциклопедията са подбрани петдесет от тях.

Първият известен по име български светец е едновременно княз и мъченик. Той е св. Енравота или Боян, пострадал за християнската вяра през 30-те години на IХ век.

Най-млад (само на 16 години) е загинал свети преподобномъченик Лука Одрински.

Денят на Всички български светии е уникален празник. Първата литургия за празника е отслужена от патриарх Кирил в столичния храм “Свети Седмочисленици” през 1954 г.

Това е една от първите големи инициативи на Българската патриаршия, която възстановява своето патриаршеско достойнство само една година по-рано.

Последните

канонизации в

Българската

православна църква

са извършени

през 2011 г.

Тогава са канонизирани Баташките и Новоселските мъченици.

Света Злата Мъгленска е изобразявана като красива българка.
Света Злата Мъгленска е изобразявана като красива българка.
Всяко житие на светците в “Български светци. Именици. Народен календар” съдържа: Къде е родното му място? Какво е жертвал в името на вярата? Защо и кога го почитаме? Къде са днес мощите му? Отговорите са в този първи пътеводител в духовния ни свят.

Българският празничен календар е резултат от многовековно наслагване на езически вярвания и почитта към християнските светци. Втората част на книгата е

пълен календар с

имените дни,

празниците и

традициите,

Триптих (Поменик) с изображение на Благовещението, 17-18 в. Темпера върху дърво. ОИМ - В. Търново
Триптих (Поменик) с изображение на Благовещението, 17-18 в. Темпера върху дърво. ОИМ - В. Търново
които трябва да се спазват във всеки ден от годината. Те са подредени според православния църковен календар, който организира годишния цикъл, систематизира природния и стопанския кръговрат на българина.  Тук са всички имени дни - така ще пожелаете здраве на любими хора, без да се чудите “днес ли бе денят?”.

Параклис “Св. Иван Рилски” в Хилендарския манастир - едно от най-светите места в Атон
Параклис “Св. Иван Рилски” в Хилендарския манастир - едно от най-светите места в Атон
Първата енциклопедия “Български светци. Именици. Народен календар” е пълноцветна и луксозна, с обем 400 стр. Корицата е с маншет, а илюстрациите са над 250.

Цената ѝ е 24,99 лв., но от онлайн коледната книжарница на книгоиздателство “Труд” (trud.cc) от днес до 13 декември ползвате 30% отстъпка. Доставката е 4 лв. независимо от стойността и обема на поръчаните книги за територията на цялата страна. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене