Катерички прескачат легендите Соколови

Последният дом на Апостол и Георги Соколови

Само катерички с пухкави опашки прескачат вече последния дом на легендарните български футболисти баща и син Соколови - Апостол и Георги, на гробищата в "Бакърена фабрика". А грижата за него е останала на служителите на траурния парк, които дори под ръмящия и нямащ нищо празнично в себе си дъжд кастрят храсти и товарят клоните в оранжево-зелен камион.

На последния ред на 42-ри парцел под скромен паметник и мраморна ваза с "Л" отпред почиват два от символите на "Левски" и българския футбол. Във вазата отдавна не е имало цветя, а до нея, уморена от слънце и дъжд, доживява дните си полупразна бутилка с вода. Картината става по-зловеща от неизрязаната стара шипка и бурените, растящи наоколо. Тъжна гледка, незаслужена от хора, дали много на българския футбол и радвали милиони по терените. А колко приказки за победи, веселби, жени, но и скърби лежат там, под шипката...
Още приживе, дори в зенита на силите им, режимът след 9 септември 1944 г. има лошо отношение към Соколови. Причината е, че бащата на Поцо е бил телеграфист в двореца, уж близък до цар Борис Трети, получавал подаръци за децата си. Приживе Жоро Соколов се смееше на това твърдение. Близък до царя, пък къщата ни беше извън града, схлупена и насред калта, толкова е и виждал Борис, усмихваше се Йогата и надигаше чашата с водка.

Йогата "препарира" "Милан"
Йогата "препарира" "Милан"

Неслучайно Георги носи и прякора Йогата. Соколето е най-младият футболист, дебютирал в елитната лига на България - на 15 години и 5 месеца в мач на "Спартак" (Пловдив) под ръководството на неговия баща, който го възпитава доста строго във футбола, но му позволява волности в живота. Младежът грабва окото на Георги Пачаджиев, който го привлича в "Левски". Жоро дебютира за "сините" в приятелската среща срещу "Челси", играна на ст. "Васил Левски" през 1958 г., и печели мястото си в тима и сърцата на феновете.
През пролетта на 1959 г. той е една от основните фигури в юношеския национален тим на България, спечелил европейска титла на турнира в София. За "сините" той играе в продължение на 11 сезона, като успява да се разпише 104 пъти за 295 мача. От "Фенербахче" му дават на ръка 200 000 долара да остане при тях, в Бразилия го наричат Белия Гаринча, а "Гремио" дори официално го иска, но за родните управници това "противоречи със социалистическия морал".
Жоро с любимеца си Гиби Искренов
Жоро с любимеца си Гиби Искренов

Окончателната му раздяла с "отбора на народа" е през 1969 г. - месеци след насилственото обединение с милиционерския "Спартак". И с това започват мъките в живота на този безкрайно талантлив и сърцат футболист. Животът го прави шофьор на камион, продавач на лимонада, гешефтар от среден калибър. Но винаги усмихнат, душата на компаниите, които често сам черпи. А вървежните мацки буквално се бият за него.
Заради болежките от футбола в последните си години е инвалид на легло в апартамента си в квартал "Иван Вазов", обгрижван основно от майка си Евдокия. Драмата на фамилия Соколови е голяма. Сестрата на Йогата - прочутата софийска красавица Марта, се омъжва несполучливо, мъжът й влиза в затвора и я оставя с малко дете. Марта сама слага край на живота си, а синът й Мартин остава на грижите на дядо Поцо и баба Дочка. Но Поцо напуска белия свят през 1990 г., а Мартин се сближава с лоша компания и наркотиците. Заради тях лежи в клиники, краде и е по арестите, полиция често-често звъни на вратата на апартамента в блока на пощата в кв. "Иван Вазов".
През това време Йогата си кърка с приятели, познати и непознати в стаята си и разказва спомени, доста избледнели и преиначени от времето и алкохола. До 2002 г., когато баба Дочка се преселва в отвъдното. Какво става с братята на Жоро, сам той не знае и не говори по темата, но остава сам. Единиците, останали покрай него пияндета твърдят, че за него водката се превърнала в храна, вода и лекарство. За 40 дни, докато и той поеме по последния си път, два дни преди да навърши 60 г.

Лев Яшин се учи от Поцо

На името на легендарния съветски вратар Лев Яшин се връчват призове, считан е за човека, променил играта на футболистите с №1 на гърба.

Лев Яшин
Лев Яшин

Но самият Яшин признава, че е научил всичко от българина Апостол Соколов. Гледал го е и е играл срещу него. Почти половин век, откакто има организиран футбол по света, стражът си стои на голлинията и се стреми да улови шутираната към него топка. Именно Поцо пръв започва да излиза напред и да играе в целия пеналт, командва защитата, организира фазата на нападението в собствената половина на терена. Това показва и Яшин на света.



ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
"Глобал Филмс": Зуека ще води финала на „Като две капки вода" с Рачков и Геро
Риана чака бебе №3
Румънци възпяха баба Ванга в хип-хоп песен
Братът на шефа на мафията от "Семейство Сопрано" на конклава

Напишете дума/думи за търсене