Изложбата живопис на режисьора художник е от 27 април до 15 май в столичната галерия "Арте", вернисаж на 27 април 16 до 19 часа. Поводът е рожденият му ден и 10 г. от кончината му
Предвижда се онлайн откриване – разговор с Анри Кулев и съпругата му Люба Маричкова
В архива на галерия "Арте" (София, ул. "Бузлуджа" 31) пазят словото на Светлин Русев от откриването на изложбата на Иван Андонов през 2017 г. – два печатни листа, четливо изписани, а най-отгоре надпис: „На Люба!“.
Да, Люба Маричкова всеотдайно и страстно пази паметта на своя съпруг. И днес е така! "И тогава, и сега изложбата е по повод рождения ден Иван Андонов – 3 май. И днес картините на Иван са все така въздействащи, своеобразни и неподражаеми. И днес думите на Светлин Русев са все така точни и актуални", казва галеристката Гергана Борисова.
Ето част от тях: “Тази изложба ни връща към паметта на един изключителен актьор и режисьор, но не по-малко важно – ни разкрива и преоткрива един живописец с неспокойно творческо поведение – поетичен и чувствителен като душевност, който във времето се е движил от поетическата реалност до абстрактния конструктивизъм, от декоративната ритмичност до живописната символика....
Има неведоми неща в света на изкуството, които като че са предопределени!? Не знам кога и как, и от кого се е учил и вълнувал живописецът Иван Андонов, но той се появи като изграден автор, извън академичното обучение, но с художествено възпитание, което носи култивирания вкус и уроците на сериозна пластическа култура. Нещо повече – професионално отговорен към произведенията си – актьорът и режисьорът не е просто талантлив гастрольор в арт пластическото пространство, а художник със свой стил и своя следа в противоречивия свят на пластическото познание – творец, който трудно се вписваше в агресивната съвременна безпардонност!“ Светлин Русев, май 2017
Това е шеста самостоятелна изложба на Иван Андонов в галерия "Арте", три от които той лично подреди.
Това бяха уроци по естетика от творец с висок дух и безкомпромисно поведение, който чудесно знаеше къде започва истинското изкуство и неуморно работеше в най-високите му регистри. Неговият бърз ум и красиво слово допълват и доказват всичко това, думите му са повече от красноречиви:
„Нищо не ми доставя толкова голямо удоволствие, колкото рисуването. Заспивам и сънувам живопис. Събуждам се и мисля за картини. Страхотно е! Също като да можеш да се отдадеш само на една жена. Прекрасно е! Не знам дали има толкова голяма любов. Има неща, за които човек е орисан и без които не може. Живописта е една от тези мои орисии. В живописта се спасявам от отчаянието, грубостта и нахалството.
Ужасявам се, че толкова много хора, нямат необходимост и не познават радостта, която могат да изпитат от духовна храна.
Когато човекът не се докосва до изкуство, тогава и човечността намалява. Нещата са вързани - човечност, морал, изкуство-това е верига от духовни ценности, които губим ден след ден.
Слава Богу има книги, музика, хората са рисували и рисуват прекрасни неща и аз мога да ги гледам и да им се възхищавам. Стремежът към съвършенство всъщност е прогресът - причина за всички световни открития. Няма да има постижения в света, ако хората не се стремят към съвършенство.“
Части от интервюта на Иван Андонов
Много приятели, колеги, хора на изкуството са писали и разказвали за Иван Андонов, неговото обаяние не можеше да остави никой безразличен. Топли и сърдечни са думите на доайена на българската илюстрация и живопис Любен Зидаров: „Натъкнах се един ден на афиш, който съобщаваше за живописна изложба на Иван Андонов. Виж ти! Запътих се да я видя между другото, като занимания на големия популярен актьор и режисьор в полето на други духовни дейности. А и като уважение към моя добър познат. Естествено, с очакването, че отивам на изложба – хоби. А Иван Андонов ме стъписа, изненадаха ме още първите картини, които видях при влизане. Какво ти хоби, маслена живопис със свой свят и душевност. Помислих, че съм сбъркал галерията и се върнах да видя отново афиша, но Иван ме посрещна усмихнат и ме въведе вътре. И до днес си спомням за сърдечния му смях от телефонната слушалка, в отговор на въпроса ми: „ Моля, художникът Иван Андонов ли е ?“
Любен Зидаров, 2013
Коментари (0)
Вашият коментар