Пет медала са напълно реални в Токио

Мария Гроздева ще участва на последна седма олимпиада

Най-чаканите Игри в историята на човечеството стартират днес в 14.00 ч. със задължителната церемония по откриването. Част от скромната българска делегация, съставена от 42-ма спортисти, ще се понесе след легендата Мария Гроздева. 49-годишната ветеранка ще развее трибагреника за рекордната седма олимпиада. Никой друг наш спортист няма толкова много участия, нито медали. Звездата в спортната стрелба е с пет отличия, от които две титли на най-големия спортен форум. Гроздева за последно ще зареди патрондаша, а нейният опит автоматично я поставя сред претендентите за нещо голямо. 

Ивет Горанова ще има само още 9 каратеки конкуренция в битка за 4 медала
Ивет Горанова ще има само още 9 каратеки конкуренция в битка за 4 медала

Десетки анализатори и познавачи посочиха с пръст малобройната група българи в Токио. Сравненията с олимпиадата в Берлин през 1936-а, когато за последно сме имали по-малко състезатели (25), са показателни за генералното западане на спорта у нас. По-лошото е, че липсват млади таланти, които тепърва да се развиват, ако не броим плувните национали и още някое изключение.

За сметка на това с претенции за нещо голямо са куп световни и европейски шампиони в различните спортове. На първо място категорично е ансамбълът по художествена гимнастика. Момичетата на Весела Димитрова никога не се връщат от състезание без титла или медал. На олимпиадата конкуренцията ще бъде зверска. В Токио за разлика от европейските и световните първенства се раздава само един комплект медали - в многобоя. Целта пред ансамбъла е ясна - място на стълбичката за награждаване.

С много силен отбор е женската борба. Миглена Селишка, Евелина Николова, Тайбе Юсейн и Мими Христова са доказани имена. Всяка една от тях има потенциал да вземе отличие. Ако не мине черна котка път през тепиха, състезателките на Петър Касабов ще добавят поне още един медал.

България се завръща в олимпийското състезание по вдигане на тежести. Един от най-успешните спортове за нашата страна беше наказан в Рио де Жанейро заради поредния допинг скандал. Сега на подиума ще излязат две млади лъвчета Божидар Андреев и Христо Христов, чийто потенциал е огромен по думите на техните треньори. Конкуренцията в щангите ще бъде доста по-малка от обичайното заради жестоките санкции срещу държави, злоупотребяващи със забранени вещества.

Със сериозни шансове да вземат отличие са изпитаните ветерани от бойните спортове. Боксьорите Станимира Петрова, Стойка Кръстева и Даниел Асенов ще участват на втора олимпиада. Те имат зад гърба си титли от куп големи шампионати. Наравно с тях в битката срещу фаворитите ще се хвърлят тримата джудоки Ивайло Иванов, Янислав Герчев и Ивелина Илиева.

Математическият анализ показва, че Ивет Горанова има най-сериозни шансове за отличие. Тя ще остави своето име в историята за първото участие на каратето на олимпийски игри. В нейната категория до 55 кг има общо 10 участнички, които ще разпределят четири медала. Горанова е побеждавала почти всички от своите конкурентки и с малко повече късмет при две победи в четирите си мача от своята група може да се върне с отличие.

С огромен потенциал за нещо голямо е плувецът Йосиф Миладинов. Той показа страхотна класа през последната година, а повторение на неговите топрезултати вероятно ще го пратят на финал в неговата любима дисциплина 100 м бътерфлай. Лекоатлетките Габриела Петрова (троен скок) и Мирела Демирева (скок на височина) ще заложат на огромния опит. Те чакаха цели пет години Игрите в Токио. Демирева изненада всички фаворити в Рио де Жанейро и записа най-големия успех за българския спорт със сребърния медал. За нейната колежка Игрите в Бразилия бяха провал с 22-о място, след като година по-рано тя беше обявена за най-добър спортист в страната. Сега Петрова е в много по-добро физическо и психологическо състояние, а споменът за титлата на Тереза Маринова в същата дисциплина от Сидни дава надежда за нещо голямо.

Освен славата и признанието на цяла България всичките 42-ма спортисти имат шанс да оберат плодовете на своя дългогодишен труд. Те ще се борят за колосални държавни премии, които започват от 250 000 лв. за олимпийска титла, а бронзовото отличие е оценено на 150 000 лв. Бонуси има до осмо място, за което се плаща 10 000 лв. Такива бяха ставките в Рио.

Допълнителен стимул са държавните пенсии за всички олимпийски медалисти. За златен медал се полага доживот сума, възлизаща на 90% от три минимални работни заплати. Към днешен ден това означава 1755 лв. За сребърен медал сумата е 1560, а за бронзов 1365 лв.  

Мирела Демирева донесе сребърен медал за България в Рио
Мирела Демирева донесе сребърен медал за България в Рио

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене