Планирате дете? Първо проверете кръвните си групи

Планирането на бременност е вълнуващ и важен момент в живота на всяка двойка. Освен добре познатите стъпки като здравословно хранене, прием на витамини и консултации с акушер-гинеколог, все повече специалисти подчертават значението на една често пренебрегвана, но ключова част от подготовката, а именно изследването на кръвната група и резус-фактора на двамата партньори.

Макар тези показатели да нямат ежедневен ефект върху здравето, при бременност е вероятно да играят решаваща роля за безопасността на майката и развитието на плода. В някои държави подобни изследвания вече са задължителни преди зачеване, тъй като помагат да се предотвратят сериозни усложнения, свързани с т.нар. резус-конфликт или несъвместимост на кръвните групи.

Резус-факторът представлява специфичен протеин, който се намира на повърхността на червените кръвни клетки. Ако той е налице, човек е резус-положителен, а ако липсва – резус-отрицателен. Проблем възниква, когато жената е с отрицателен резус-фактор, а плодът, наследявайки гена от бащата, се окаже резус-положителен. При такава несъвместимост организмът на майката може да възприеме кръвта на бебето като чужда и да започне да изработва антитела срещу нея. Този процес се нарича резус-имунен отговор, който при следваща бременност може да доведе до разрушаване на червените кръвни клетки на плода и сериозни здравословни проблеми, включително анемия, увреждания или дори загуба на бебето.

Добрата новина е, че медицината разполага с ефективна профилактика – анти-D имуноглобулин, който се прилага на Rh-отрицателни бременни жени, за да се предотврати образуването на антитела. Първата бременност обикновено протича без сериозни рискове дори при резус-несъвместимост, тъй като организмът на жената още не е започнал да реагира, но всяко следващо зачеване без подходяща профилактика носи значително по-висок риск.

СНИМКИ: Pixabay
СНИМКИ: Pixabay
Освен резус-фактора, значение има и кръвната група. В някои случаи е възможна несъвместимост между майката и плода, дори и ако и двамата са с положителен резус-фактор. Най-често това се случва, когато жената е с кръвна група 0, а плодът наследи A, B или AB група от бащата. Това състояние, известно като ABO несъвместимост, също може да предизвика хемолитична болест на новороденото – състояние, при което червените кръвни клетки на бебето се разрушават по-бързо от нормалното. Проявява се с жълтеница, анемия и в по-тежки случаи – необходимост от кръвопреливане след раждането.

Някои изследвания посочват и връзка между определени кръвни групи и фертилността. Жените с първа кръвна група например имат по-нисък яйчников резерв след 30-годишна възраст, което може да затрудни зачеването. При тях също така се наблюдава понижена съсирваемост на кръвта, което увеличава риска от кръвоизливи по време на раждане.

На фона на всички тези фактори, лекарите са единодушни в препоръката си. Нека всяка двойка, която планира дете, предварително да провери кръвната си група и резус-фактор. Това изследване е бързо, лесно достъпно и може да даде изключително важна информация. При установяване на рискова комбинация, се назначава по-строго наблюдение от страна на акушер-гинеколог, както и своевременно предприемане на превантивни мерки.

Познаването на кръвната съвместимост между партньорите дава възможност за по-спокойна и контролирана бременност и осигурява по-добра защита за здравето на бъдещото дете. Това е малка, но изключително важна стъпка по пътя към създаване на здраво семейство.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене