На рождения си ден днес Георги Икономов работи, в неделя прави чомлек за семейството си
Изключително напрегната е програмата на кмета на Банско Георги Икономов в дните около рождения му ден 2 декември. Не само защото зимната столица на Балканите се подготвя за старта на новия сезон. Днес, на празника си, година след като Банско бе обявен за Европейски град на спорта за 2017 г., той ще участва в обявяването на старта на инициативата “София - Европейска столица на спорта 2018”. Икономов ще разкаже за общинската политика за популяризиране на масовия спорт като начин на живот. “Ще подкрепя Фандъкова и кандидатурата на столицата, защото е важно за страната ни”, казва кметът на Банско.
Ден по-рано - в петък, той бе гост на конференцията “Инвестициите на ЕС в транспорта - перспективи след 2020 г.”, която е по инициатива на евродепутата Андрей Новаков.
“В събота вечерта ще отидем със съпругата ми Павлина и сина на ресторант, за да се почерпим за рождения ми ден. В неделя у дома сигурно ще им приготвя чомлек. Но истински, по рецептата, която знам от баща ми - с телешко, лук и картофи. Майстор съм на това традиционно банско ядене и всички признават, че го правя много вкусно”, каза кметът.
Зарича се догодина, когато ще стане на 50, да организира по-голям празник и да покани повече гости.
Икономов е запален ловец и рибар. Точно по тази причина и подаръците, които са му правени през годините за рождените дни, са свързани с хобито му и ги цени особено много.
“Подарявали са ми риболовни принадлежности, качествена екипировка. Доскоро не отделях много време за почивка и възстановяване, но напоследък се стремя да ходя по-често на риба. Отпускащо и зареждащо е”, казва Икономов. За 45-ата си годишнина пък получил хубав телевизор, на който също се радва, защото обича да релаксира, гледайки филми. Всеки един подарък обаче цени и пази, понеже знае, че му е поднесен от сърце.
Обича да посреща гости, особено когато имат повече време, за да може да им покаже всичко, с което Банско се гордее. Казва, че градът не може да се види за един ден, защото забележителностите са много.
За Пирин пък да не говорим! Планината е необятна със своите красиви върхове, езера и уникални гледки. Тя е неговата страст и не пропуска възможност да направи някой труден преход. Точно и заради това страшно се ядосва на мними еколози, които уж се борели за запазване на природата, атакувайки модернизирането и увеличаването на капацитета на ски зоната.
“Ние, местните жители, сме най-заинтересовани от опазването на Пирин. Едва ли има някой, който да милее повече от нас за планината”, казва кметът, който наскоро поде поредната инициатива за построяване на втори кабинков лифт и нови писти. Ако успее, това ще е и най-големият подарък за следващия му юбилеен рожден ден.
1. Пирин
Човек не може да си представи Банско без Пирин. Затова планината е мястото, където Икономов води гостите си, независимо дали е през лятото, или през зимата. “Уникално красив е Пирин и това трябва да се види и усети”, казва кметът. През зимата, разбира се, всички посещават ски зоната, за да видят най-добрия и модерен наш курорт на световно ниво. “Гордеем се с направеното и го показвам на всеки, който ми гостува”, допълва Икономов. През лятото пък официалните делегации, които не разполагат с достатъчно време, кметът качва с кабинковия лифт до Бъндеришка поляна, в сърцето на планината, за да видят новите развлекателни съоръжения за туристите, които се ползват в топлите месеци. Истински щастлив е обаче, когато гостите му останат повече време и има възможност да им бъде планински водач на преход в Пирин.
Самият той е запален планинар, познава всички пътеки и води най-често личните си гости по маршрути към връх Вихрен, дава им съвети как да преминат през Кончето, което е уникално преживяване.
Ако не са достатъчно подготвени, им организира разходка до някои от красивите езера по леките маршрути, които завършват с пикник сред природата, за да усетят чара на Пирин. Ако има достатъчно време, не пропуска да покаже и другия, по-малък ски център в Добринище и да разходи гостите си с лифта до хижа “Безбог”.
2. Църквата “Св. Троица”
Централният храм “Св. Троица” е втората по големина църква у нас и една от най-красивите. “Тя също е неизменна част от програмата за всеки мой гост. Вече е ремонтирана, сега се довършва изографисването ѝ и може да се оцени истинският ѝ блясък, казва кметът. Храмът е завършен и осветен през 1835 г., а 60 г. по-късно към него била изградена голяма кула с камбанария и часовник, който работи и до днес.
3. Музеите
“Полъхът на миналото, приносът на видни наши съграждани могат да се почувстват най-осезателно в музеите ни”, гордее кметът, който е наследник на иконом Костадин Чучулайн, направил единствения запазен бански препис на “История славянобългарска” през 1822 г. “Гостите ни трябва да разгледат къщата на Неофит Рилски, къщата музей “Никола Вапцаров”, архитектурно-етнографския музей “Велянова къща”, постоянната изложба от икони, духовно-историческия център “Св. Отец Паисий”, музея “Радонова къща”, казва Икономов.
4. Старинният квартал
Задължителна част от програмата на всеки гост е разходката из старинния квартал. “Запазената архитектура на типичните възрожденски къщи, тесните калдъръмени улички придават онзи истински български дух, който на друго място не се среща. През лятото старинният квартал е притегателно място за гостите ни, защото тук се намират най-красивите старинни бански къщи”, казва кметът.
5. Хотелите
След разходка из възрожденско Банско Георги Икономов води гостите си и в новата част на града, като им показва съчетанието на традиция и модерност. “Трябва да се видят някои от новите хотелски комплекси, построени в традиционния бански стил, с малка височина, достатъчно въздух и предлагащи спа процедури, басейни и всякакви други удобства за отдих и почивка - не само през зимата, но и през летните месеци”, обяснява градоначалникът.
6. Механите
Банските механи са неповторими. Това е мястото, където задължително кметът води гостите си. Избира обаче заведения, които се стопанисват от банскалии и работят целогодишно, а не само през зимата. Нарича ги “истинските” механи, защото в тях са запазени автентичната атмосфера и банската кухня. Всички ястия се приготвят по оригинални традиционни рецепти. Само в автентична банска механа може да се опитат истински чомлек и капама и да се чуят неповторимите бански песни, казва кметът. Когато посреща официална делегация, задължително отделя време за почерпка в механа.
7. Фестивалите
Банско вече се утвърди като целогодишен курорт и по всяко време на годината имаме разнообразни културни прояви, така че гостите да се забавляват, казва кметът. Когато и да дойдат в Банско, посещението им все ще съвпадне с някое от музикалните, филмови, театрални, литературни или художествени събития. Стига да разполагат с достатъчно време, гостите биха могли да са сред публиката на проявите.
Коментари (0)
Вашият коментар