Властта в Рим срещу Савоите: Дядото и бабата на Симеон нямат място в Пантеона

Симеон Сакскобургготски със съпругата си в манастира на Асизи, където е погребана майка му царица Йоанна. СНИМКИ: АРХИВ И ИНСТАГРАМ

След 70 г. в изгнание тленните останки на крал Виктор Емануил III и Елена Савойска се върнаха в Италия чрез секретна операция

След почти 7 десетилетия изгнание по чужди гробища тленните останки на крал Виктор Емануил III и съпругата му кралица Елена Савойска - бабата и дядото на Симеон Сакскобургготски, се върнаха в родната си Италия.

Преди няколко дни те бяха положени в капелата на базиликата във Викофорте, до Кунео (област Пиемонт). Начинът, по който след много обрати стигнаха до светилището, е достоен за филм с Джеймс Бонд.

Последният епизод в дългогодишната сага бе фамилният обяд във Викофорте в чест на покойните крал и кралица, на който трябваше да се съберат 18 наследници. Само два дни по-рано те бяха като ударени от гръм от ясно небе - научиха пазената в тайна новина за пристигането на тленните останки на кралица Елена Савойска. То бе

организирано при

пълна секретност от

внучката ѝ принцеса

Мария Габриела

Савойска

За да задълбочи мистерията, принцеса Савойска не се яви и на обяда с роднините си. Две минути преди сервирането на първото ястие тя им съобщи по телефона, че темата остава за обсъждане в Женева, където живеят повечето от Савоите. На това събиране роднините трябва да обмислят стратегия за следващия етап - как да пренесат тленните останки в Пантеона в Рим, където почиват и други трима крале от династията. 

Крал Виктор Емануил III с Елена Савойска на визита при папа Пий XI през февруари 1929 г.
Крал Виктор Емануил III с Елена Савойска на визита при папа Пий XI през февруари 1929 г.

“Да живее кралят! Напред, Савоя” - ентусиазираните възгласи долитаха от базиликата “Сан Бернардо”, където се събраха италиански монархисти. Много от тях бяха дошли, за да стиснат ръцете на принца престолонаследник (но без престол) Виктор Емануил Савойски и на сина му Емануил Филиберто, съответно братовчед и племенник на Симеон Сакскобурготски. Заедно с тях бе и принц Серж от Югославия.

“Това е щастлив ден, защото прадядо ми и прабаба ми най-после можаха да видят отново своите Алпи, а освен това и защото ние ще ги отведем в Пантеона...Ако е необходимо, ще говоря и с папа Франциск, ако той поиска да ни приеме”, каза 45-годишният принц, който в момента върти ресторантьорски бизнес с фургони в Калифорния. Преди години той спечели и италианското издание на риалити шоуто “Танцувайки със звездите”. 

Базиликата във Викофорте, област Пиемонт, където погребаха двамата крале.
Базиликата във Викофорте, област Пиемонт, където погребаха двамата крале.

Баща му Виктор Емануил Савойски също потвърждава фамилния проект за Пантеона.

80-годишният

братовчед на Симеон

и син на последния

италиански крал

Умберто II

се движи с бастун заради двойна фрактура на бедрените кости. Преди години той беше оправдан от френски съд по обвинение за умишлено убийство на 19-годишен швейцарец на остров Кавало, Корсика, при инцидент със стрелба през 1978 г. Години по-късно, когато беше в затвора на Потенца заради разследване за бизнес с покермашини, принцът беше записан в килията си да се хвали, че успял да “преметне французите и че при въпросния инцидент изстрелял няколко куршума, един от които стигнал жертвата”, писа в. “Фато куотидиано”. 

Саркофагът на Виктор Емануил III в светилището на Викофорте
Саркофагът на Виктор Емануил III в светилището на Викофорте

Братовчедът на Симеон отиде да отдаде чест на дядо си и баба си във Викофорте, но не скри разочарованието си. “От телевизията разбрах, че баба Елена се е върнала в Италия. Сестра ми Мария Габриела ме държа в пълно неведение до последно. На всичкото отгоре два дни по-рано тя беше на обед у нас и не ми каза и дума за всичко това!

Кой е платил за

транспортирането на

тленните останки, не

знам,

аз не съм получил никаква фактура”, оплака се пред в.“Кориере дела сера” принцът престолонаследник. Въпреки вината, която историците присъждат на крал Виктор Емануил III заради връзките с фашизма, подписването на расистките закони и участието на Италия във войната, братовчедът на Симеон е убеден, че мястото на дядо му е в Пантеона на Рим. Там освен кралете Маргарита Савойска, Виктор Емануил II и Умберто I са погребани и много герои, сред които и геният Рафаело Санцио.

“Първият ми акт след връщането за пръв път в Италия през 2002 г. беше писмо до равина на Рим, осъждащо расистките закони”, припомня Виктор Емануил Савойски. 

Братовчедът на Симеон принц Виктор Емануил Савойски с жена си Марина и със сина си принц Емануил Филиберто
Братовчедът на Симеон принц Виктор Емануил Савойски с жена си Марина и със сина си принц Емануил Филиберто

Властите в Рим обаче са категорични - тленните останки на краля и кралицата нямат място в Пантеона. “Искането е неприемливо”, заяви недвусмислено министърът на културните ценности Дарио Франческини, под чиято шапка е Пантеонът.

Как дядото и бабата на

Симеон се върнаха в

Италия?

Тленните останки на Виктор Емануил III, починал в изгнание в Египет на 28 декември 1947 г., пристигнаха във Викофорте с военен полет на 17 декември. Тези на жена му Елена, починала през 1952 г. в Монпелие, два дни по-рано.

Неподозиращите нищо наследници на Савоите нададоха вой срещу тайния план на принцеса Мария Габриела за “събиране” под италианско небе на дедите й. За президентския дворец Куиринале планът обаче не беше секретен, тъй като искането беше още преди година на бюрото на президента Серджо Матарела. Той даде разрешението си от хуманитарни мотиви, получавайки и пълната подкрепа от правителството. Цялата операция беше съпроводена с дискретност, въпреки че в нея участваха десетки агенти и дипломати. 

Семеен портрет от 1932 г. (факсимиле от в. “Кориере дела Сера”)  1. Йоланда  2. Кралица Елена  3. Виктор Емануил III  4. Мафалда  5. Джована (царица Йоанна)  6. Мария Франческа  7. Умберто
Семеен портрет от 1932 г. (факсимиле от в. “Кориере дела Сера”) 1. Йоланда 2. Кралица Елена 3. Виктор Емануил III 4. Мафалда 5. Джована (царица Йоанна) 6. Мария Франческа 7. Умберто

Когато дойде време за финалната операция, самолет на италианските военовъздушни сили отлетя за Египет, но никой от екипажа му не знаеше целта на полета.

Едва след

приземяването в

Египет беше отвoрен

пликът със

заповедите, запечатан

с черен восък

Тленните останки на съпрузите се събраха във Викофорте по различно време с разминаване от 48 часа. Тези на кралица Елена пристигнаха първи от Франция, докато на краля се забавиха заради непредвидени усложнения в египетската операция.

Помощта на президента и правителството, оказана на Савоите, предизвика силни критики от страна на еврейската общност в Италия. Причината - дядото на Симеон подписва расистките закони през 1938 г. Националната асоциация на партизаните пък се гневи за друго. 

Умберто, Йоланда, Джована (царица Йоанна) и Мафалда като малки
Умберто, Йоланда, Джована (царица Йоанна) и Мафалда като малки

“Смятам въпроса за Савоите за отдавна приключен. Донасянето на тленните им останки с тържественост и с държавен самолет обаче e като шамар за съзнанието на онези, които съхраняват историческата памет”, каза Карло Смураля, президент на асоциацията. Депутати от левицата също поискаха сметка от властите защо са транспортирани с държавен полет тленните останки на онзи, който не се е възпротивил на фашистката диктатура и се е подписал под срамните расистки закони.

Според президентския дворец Куиринале всички разноски около ексхумацията в Египет и Франция, транспортирането и погребването в Италия, се поемат от Савоите. 

Бабата и дядото на Симеон
Бабата и дядото на Симеон

А защо във Викофорте? Намиращото се там светилище Реджина Монтис Регалис започва да се изгражда през 1596 г. като място за култ към Богородица от херцог Карло Емануеле I. Той го превръща в мавзолей за починалите представители на Савоите.

Дядото на Симеон

среща баба му

на Биеналето

във Венеция

Виктор Емануил Савойски среща Елена Петрович Негош, черногорска принцеса, за пръв път в театър “Ла Фениче” на Биеналето във Венеция през 1894 г. Елена е там с майка си и сестра си, но неслучайно. Знае се, че принцът престолонаследник си търси съпруга, така че много принцеси в Европа се оглеждат. Савоите са католици и могат да вземат насериозно кандидатури само на верни на Светия престол моми. 

Виктор Емануил III е роден в Неапол през 1869 г. и умира в изгнание в Египет през 1947 г.
Виктор Емануил III е роден в Неапол през 1869 г. и умира в изгнание в Египет през 1947 г.

Виктор Емануил вече отдавна е на възраст, когато по онова време е нормално да си задомен и с деца. Майка му кралица Маргарита обаче дава да се разбере, че не харесва нито французойки, нито моми от Белгия, защото "Белгия носи лош късмет". Австрийките също не са били предпочитани по онова време, а на саксонския дамски фронт няма нищо подходящо. Така търсачите на съпруга за престолонаследника "изкопават" черногорската перла, чийто единствен дефект е, че идва от почти непозната държава. Тя обаче може да се окаже интересна за италианската политика.

Освен всичко друго Елена е и източноправославна. Иначе, останалите детайли пасват идеално - изучила се е в Русия в ексклузивния царски колеж, интелигентна е, но без да е интелектуалка, нежна е, покорна е, здрава е и е хубава. На всичкото отгоре е и висока, така че би могла да "вдигне" с ръста си гена на бъдещите Савои - Виктор Емануил е висок едва 1,53 м. Освен това Савоите търсят човек далече от рода си, тъй като заради честите женитби между братовчеди все повече в европейските кралски дворове се разпространяват генетични дефекти и заболявания като хемофилия. Самият Виктор Емануил е син на първи братовчеди.

На предварително организираната среща във Венеция Виктор Емануил забелязва веднага високата и тъмнокоса девойка. Няколко месеца по-късно, през 1895 г., двамата се виждат пак при коронацията в Москва на руския цар Николай II. Елена почти не се отделя от италианския принц. Той обаче размишлява още година. През август 1896 г. отива да иска ръката й и така се запознава с колоритното й черногорско семейство. На 22 ноември Елена пристига в Рим, където 2 дни по-късно е гражданският брак. 

Елена от Черна гора е родена през 1871 г. и умира в Монпелие през 1952 г.
Елена от Черна гора е родена през 1871 г. и умира в Монпелие през 1952 г.

Двамата след това се женят в римската базилика "Санта Мария дели Анджели". Майката на булката обаче не присъства на сватбата, тъй като е източноправославна. Елена се превръща в дискретната и достолепна съпруга на онзи, който през 1900 г. става крал Виктор Емануил III. Ражда му 4 дъщери - Йоланда, Мафалда, Джована (царица Йоанна) , Мария Франческа и 1 син – Умберто, който е висок като майка си.

Елена става особено популярна след разрушителните земетресения през 1908 г. в Месина и Реджо Калабрия, тъй като се посвещава страстно на помощ за пострадалите. Учи медицина и е удостоена с титлата доктор хонорис кауза. Финансира много благотворителни каузи за болни и бедни. Днес една от най-известните римски болници носи нейното име. През 1939 г., 3 месеца след началото на Втората световна война, Елена пише писмо на шест кралици и царици на все още неутралните европейски нации (Дания, Холандия, Люксембург, Белгия, България и Югославия) с апел да избегнат трагедията на войната.

По времето си като кралица (1900-1946 г.) Елена е свидетелка на две световни войни. След края на Втората Елена отива в изгнание с мъжа си, малко след като той абдикира в полза на сина си Умберто. Двойката заживява в Александрия, Египет. Година по-късно Виктор Емануил III умира. Малко след това Елена разбира, че е болна от рак и се мести във Франция, където се оперира, но през 1952 г. умира. Погребана е по нейно желание в общо гробище в Монпелие. В деня на погребението й целият град спира работа, за да я изпрати в последния й път. 

Дядото на Симеон подписва расистките закони през 1938 г.
Дядото на Симеон подписва расистките закони през 1938 г.

Дядото на Симеон - Виктор Емануил III е единственият син на двама братовчеди и израства в строга семейна среда. Получава военно образование и е възпитан за монарх по пруски модел. Като малък е доста срамежлив, но същевременно и много любознателен. Завършва Военната академия в Неапол. Сред страстите му са нумизматиката, историята и географията. Заради дълбокото си познаване на географската сфера той нерядко е викан като посредник при мирни преговори. На 29 юли 1900 г., докато е на круиз със съпругата си из Средиземноморието, Виктор Емануил научава новината за убийството на 56-годишния си баща. Няколко дни по-късно той прави първото си обръщение към нацията.

Днес той е смятан за най-противоречивия крал заради отговорностите му, свързани с фашисткия режим на Мусолини. Мнозина го определят като съучастникът на Дучето при превръщането на Италия в тоталитарна държава. Връщането на тленните му останки 70 г.след смъртта му със сигурност не е заплаха за никого в Италия. С това обаче не се изтрива историческата му вина, както и факта, че компрометира монархията в Италия.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене