Роботизирана автономна платформа за работа на Луната и приложение за виртуална разходка в примерна база на Марс ще представят отбори от Русе на световните финали на хакатона "International Space Apps Challenge", съобщиха от Русенския университет.
Общо 14 отбора, съставени от 47 души, са участвали във второто русенско издание на най-големия хакатон в света. В Русенския университет в опит да решат проблем, поставен от NASA, са се включили ученици, учители, студенти и университетски преподаватели от градовете Русе, Велико Търново, Разград и Бяла. В България "International Space Apps Challenge" се е състоял и в София, Пловдив и Бургас.
Специална награда е била връчена и на отбора "Off-White Team", съставен от деветокласници от математическата гимназия в Русе. Техният проект "Plan your go-bag" представлява приложение, което да помага на хората при внезапни природни бедствия. Чрез него всеки човек ще може да си направи своя "чанта" с всички необходими неща при дадено бедствие - например, какво количество храна и вода са потребни.
Хекатонът е състезание за програмисти, като основната идея е състезателите да покажат креативността си.
За проекта
Не „ако", а когато хората стъпят на Луната и на Червената планета, със сигурност роботи ще бъдат използвани за установяване на първите Лунни и Марсиански бази. За да оцелеят в космоса или на други планети, астронавтите се нуждаят от специална животоподдържаща екипировка, осигуряваща едва няколко часова работа в суровата външна среда. Тогава роботите ще бъдат тези, които ще работят вместо хората, ще извършват сложните, тежки и опасни задачи по изследването, подпомагането на работата и тераформирането на новите светове. Те могат да бъдат много по-прецизни и точни от човека, не се изморяват, не боледуват, не изпитват болка, действията им се характеризират с високо и неотменно ниво на повторяемост.
За решаване на проблемите в космоса, екипът предлага работещ прототип на роботизираната автономна платформа "SpaceArm". На този етап е разработена функционираща управляема роботизирана ръка и хващач с шест степени на свобода, които са проектирани като тримерни модели. Автономната платформа може да бъде реализирана в различни конфигурации - чрез система за глобално позициониране; чрез ръчно управление от оператор, който се намира в команден център или чрез дистанционно управление с кабелна връзка при изпълнение на цялата мисия от оператор, който се намира в мобилната машина.
Коментари (0)
Вашият коментар