Репортерката Габриела Наплатанова стана доктор на военните науки

Габриела Наплатанова получава дипломата си от ген. Константин Попов, председател на парламентарната комисия по отбрана.

Тя започва да пише

дисертация от

сантиментални

подбуди - баща ѝ е

полковник. Впрочем

и мъжът ѝ

Нетипично е военните кореспонденти да са жени, но понякога се случва.

Така странно вероятно е изглеждала и 19-годишната Габриела Наплатанова на зрителите на Би Ти Ви, когато за първи път отива да отразява военни събития по време на въздушните удари по Косово и Сърбия. Нищо чудно тя самата да е била по-стресирана от камерата, отколкото от военната тема. По онова време телевизията е нещо, в което тя прохожда, докато вкъщи от дете е наясно какво и как мислят военните, защото баща ѝ е полковник.

Истината по-скоро е, че нито тя, нито телевизията са смутени от крехката ѝ възраст, просто искат да информират зрителите си. С тази амбиция тръгва в професията и Габриела Наплатанова, за да се превърне в един от най-добрите военни репортери у нас. Следват бежанската криза и отразяването на събитията с бежанския лагер за косовари край Радуша, Македония, проблемите с обеднения уран в Косово, заминаването на първия контингент в Афганистан. После идва и войната в Ирак. Атаката срещу българската база Кербала е тема, по която тя години наред неуморно търси истината в стотиците свидетелства на тази най-кървава случка в новата военна история на България.

И така,

20 години по-късно,

тя прави втора

нетипична стъпка

- става доктор на науките от Военната академия “Г. С. Раковски”, след като през май защити там дисертация на тема “Управление на медийните ефекти и медийни операции при въоръжен конфликт” по специалността “Военнополитически проблеми на сигурността”.

В началото обаче трудно решава каква научна кариера да избере, защото същевременно получава покана да стане докторант и в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Предложението идва от проф. Теодора Петрова, декан на Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, където Наплатанова води упражнения на студентите по тв журналистика.

“В крайна сметка изборът ми се спря на военната академия по сантиментални причини - баща ми о.з. полк. доц. д-р Димитър Наплатанов е бил преподавател в академията дълги години”, разказва тв репортерката. Той ѝ дава идеята да систематизира познанията, които е натрупала в телевизията и които разказва на студентите си. Заради професионалния си опит тя вече знае достатъчно за медийното поведение в ситуации на криза и при отразяването на въоръжени конфликти.

Репортерката с майка си и баща си след защитата на дисертацията
Репортерката с майка си и баща си след защитата на дисертацията

В академията ръка ѝ подава полк. доц. д-р Нено Христов, декан на факултета “Национална сигурност и отбрана”. Той я насочва какви методи да използва за изследването си, как да структурира съдържанието и как в кратки срокове да вземе всички изпити и да се подготви за защитата на дисертацията.

“За огромно мое съжаление и печал доц. Христов почина внезапно в края на миналата година. Бях съкрушена.

Почти се отказах

да продължа”

Не вярвала, че ще се сработи с друг научен ръководител, който да се справи с твърде популярния журналистически стил на писане.

Не след дълго обаче от академията ѝ се обажда полк. доц. д-р Стоян Стойчев - новият декан на същия факултет, който става и неин научен ръководител. Тя вече е взела изпитите, има и достатъчно научни публикации, за да мине към вътрешна защита на дисертацията.

В научния си труд журналистката разглежда медийните операции по време на въоръжен конфликт, както и медийните ефекти. “Медийният ефект се проявява, когато властта трябва да реагира спрямо интензивността на медийното отразяване и да използва медиите за дипломация, когато традиционните канали не функционират”, обяснява д-р Наплатанова. Голямата ѝ гордост след защитата е, че много западни и американски изследователи са проучвали медийните ефекти, но българският журналистически опит се систематизира именно в нейната дисертация. Проф. Ваня Банабакова от военния университет във Велико Търново дори ѝ препоръчва да я доразвие в монография.

Впрочем трудът ѝ, чието написване ѝ отнема близо 2 години, има още един принос. “За да бъде полезна дисертацията при отразяването на въоръжени конфликти, систематизираният практически опит трябва да служи както на колегите журналисти, така и на военнослужещите, които ще се наложи да отидат на мисия зад граница, и на онези политически лица, които ще решават къде и как да ги изпратят”, обяснява журналистката. За целта изследва двете професионални общности - военнослужещи и журналисти, за да намери допирните точки между тях, които ще им помогнат бъдещата им работа да протича по-леко. За да стигне до военните, началникът на ВА ген. Груди Ангелов ѝ съдейства със своя заповед.

Резултатите от проучването ѝ показват, че двете общности нямат против да работят заедно и да спазват конкретни процедури, които да не застрашават операцията или сигурността на военнослужещите на терен, но журналистите винаги ще търсят истината и ще настояват да се предава обективната картина на случващото се. “Най-забележителното от хипотезите, които се доказаха, е, че

в армията има

нагласи да не се

прикриват истините

Ако по някакви причини обективната истина се скрие заради политически и конюнктурни причини, има група от хора, които няма да се поколебаят да я разкрият пред обществото”, обяснява Наплатанова.

Докато пише дисертацията, тя има още едно скрито оръжие - съпругът ѝ полк. Николай Русев. “Той ме окуражи, все пак не е като да замина за Ирак.” Всъщност винаги я е подкрепял, дори и за командировките в горещи точки. “Много се притеснява, когато трябва да пътувам, понякога даже си мълчим с дни, но знае, че няма да се откажа. Той самият има достатъчно рисково всекидневие като пилот на изтребител и знае, че не бих се отказала от работата си. В това отношение много си приличаме. Ако човек тръгне да мисли само негативното, никога няма да се престраши да предприеме каквото и да било.”

Със съпруга си полк. Николай Русев
Със съпруга си полк. Николай Русев

Габриела Наплатанова всъщност е доста ведър човек и трудно показва наяве притесненията си. Дори напротив, със смях разказва как преди време тръгнала да отразява военно учение на токчета. Често военните се опитват да ѝ кавалерстват, когато тя пътува с тях, като предлагат да носят бронираната ѝ жилетка, за да не ѝ тежи. Тя усмихнато им обяснява, че там, където отиват, всеки сам трябва да си носи жилетката и каската, и оборудването. “Въпреки това най-силните ми истории са заснети без балистична защита и без да стигам до тях с бронирани автомобили”, казва тя.

Въпреки докторската си титла няма да се откаже от репортерската си работа. Още повече че е човекът, който координира стажантите в телевизията. Вероятно ще продължи да преподава и в Софийския университет, където през последната година е спряла лекциите, за да се фокусира върху дисертацията си. Там преподават и други нейни колеги от Би Ти Ви, сред които Кристина Баксанова и Десислава Ризова. “Освен това във ВА “Георги Раковски” също желаят да продължим с обучението”, обяснява тя.

Отстрани погледнато, животът на Габриела Наплатанова сякаш протича при строга военна дисциплина. Нищо женско обаче не ѝ е чуждо и е нежна и грижовна съпруга и майка на две деца - син и дъщеря. А какви торти и питки прави! “Сладкарството за мен е хоби и начин да се разтоварвам от напрежението.” Научава се да презентира традиционна българска храна в САЩ, докато съпругът ѝ преминава обучение на висши офицери във Военновъздушния колеж на САЩ в база Максуел. Тогава започва да подготвя и дисертацията. “Понякога да си останеш вкъщи за няколко месеца и да се поогледаш, ти дава възможност да се преоткриеш. Но човек не бива да се задържа твърде дълго вкъщи. Поне моето разбиране е такова.”

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене