Ще си я припомним с 15 портрета на известни художници и 200 снимки. Камелия си отиде на 1 май
С изложба ще си припомним за галеристката Камелия Чекарлиева-Минчева, която в далечната 1990 г. дръзна да открие първата частна галерия „Арт’36” в София. Отначало тя се намира на ъгъла на ул.”Раковска” 159, близо до сградата на СДС, после се премества на сегашния й адрес на ул.”Славянска” 40.
Много известни художници, за които Камелия бе не просто галеритска, а и приятелка, довереничка и почти майка, са я рисували през годините. Някои от тези портрети ще видим в експозицията. Сред тях се открояват 4-те портрета на Генко Генков, за които може да кажем, че са почти пророчески. Живописецът я рисува с молив и леко масло през 70-80-те години, разказва дъщеря й Станислава. Тогава те са близки приятели, той често гостува на нея и съпругът й Иларион в дома им, нарича я Марлене Дитрих, но тогава я изобразява по необичаен начин. Не прави нейно точно изображение, а я рисува по-различна. Тогава тези портрети будят учудване, но изумително е, че я представят точно такава, каквато я помним от последните 10 години, сякаш художникът е провидял през времето, продължава Станислава.
В изложбата ще видим още портрети от Чавдар Петров, Атанас Атанасов, Драган Милев-Дари, Станимир Желев, Донка Павлова, Гълъб Гълъбов, а Дафина Моллова я рисува с любимата й котка.
Близо 200 снимки на фотографката Ани Петрова (15 от които ще бъдат изложени, а другите могат да бъдат разледани), ще ни върнат назад през годините. Ще видим младите и енергични художници сред техните изложби, усмихнатата Катя Паскалева и Константин Коцев, прочутите Великден и Гергьовден, които Камелия правеше в двора на галерията. Като верен хроникьор и приятел Ани е запечатала за нас всички тези уловени мигове.
Снимките са доказателство за едно много рядко качество на Камелия – тя успяваше да бъде обединителна фигура в силно индивидуалистичния свят на художниците, при това в едни бурни години, което не бе никак лесно.
И още нещо – Камелия Чекарлиева-Минчева даде път на много млади художници, даде първите уроци по изкуство на много журналисти и просто любители на изкуството, а на всички ни - урок по морал, което бе особено ценно в нейния тънък занаят.
Изложбата „Спомен за Камелия” ще продължи до 23 юни 2020 г.
Коментари (0)
Вашият коментар