По-чисто е да се работи с животни, отколкото с хора, установили младоженци на 23 и 25 години - с робот хранят телетата, с програма следят здравето им, испански рецепционист добавил в менюто на фермата, отоплявана със слънчеви панели, памуково семе
Две известни великотърновски фамилии се сродиха с брачен съюз. Първородната внучка на покойния главен редактор и собственик на вестник “Борба” Николай Томов - Росица, се врече на любимия Йосиф Новосад-младши. Той е четвъртият наследник на чех, прочут месопроизводител, дал началото на мощна компания за колбаси и млечни продукти.
Всичко би изглеждало естествено, ако бъдещата юристка и младият предприемач не се занимаваха с дейност, екзотична за двойка на 23 и 25 години. Росица и Йосиф изненадващо се посвещават на животновъдството и от година и половина успешно ръководят кравеферма със стотици животни в Дряновско.
Първо новината, естествено, се появи в “Борба”, а после телевизиите започнаха да търсят екстравагантните според тях младоженци.
“Семействата ни се познават отдавна, но ние не сме се засичали,
запознахме се на събитие в София (където Росица живее - б.а.). Представиха ни общи познати през юни 2021 г. Оттогава сме неразделни. Тя дойде във Велико Търново да се види с баби и братовчеди, уж за седмица, а минаха близо 2 години”, смее се Йосиф. Връзката им станала спокойна и естествена.
“Характерите ни добре се допълват. И нещо, което за мен е важно - един на друг изваждаме най-добрите си черти”, оценява първите дни на семейния живот Росица.
Идеята да поемат кравефермата дал бащата на Йосиф-младши.
“Реално аз съм Йосиф IV в семейството. Това име носят всички мъже от прадядо ми - чех, който е създал фирмата през 1937-а”, обяснява със самочувствие съпругът. Първият Чех останал сирак и бил осиновен от семейство, което се занимавало с месопреработка. Оттам взема и занаята.
“После се озовава в България и започва да търси работа. От София го пращат в Търново. Тогава в старопрестолнината имало много млекари. Казали му: “Объркал си града, тръгни по релсите и стигни до Павликени - там са месарите”, повтаря семейната история Йосиф.
В Павликени чехът показва какво умее и получава подкрепа да отвори собствена месарница.
От 12-годишен Йосиф Новосад-младши работи във фабриката на дядо си
всяка лятна ваканция. Като се започне от етикетиране, слагане на преси, пълнене на кайма, обезкостявал, правел салами.
През 2021-а баща му предложил да се заеме с управлението на кравефермата - първия отдел, който 20-годишният наследник поел самостоятелно. Сега с Роси са категорични, че развиват интересен бизнес и са благодарни за този шанс.
Отношението на Йосиф-старши към тях описват така: “Има поощрения, когато заслужаваме, когато има проблем, очаква от нас да го разрешим, но като цяло мислим, че се радва на работата ни”.
Роси попада в бизнеса на фамилията Чех случайно.
Сега вече са с почти 700 животни, а
всички процеси в стопанството се управляват от телефона
С робот хранят телетата и с програма следят здравния статус на питомците си. Освен това кравите им лежат на матраци. Испански рецепционист е добавил в менюто им памуково семе, изброяват иновациите в стопанството младите фермери.
Монтирали са и соларни панели, за да покриват част от нуждите за ток и пестят от високите цени. С лопати няма да видите младите фермери, но с ботуши - да.
“Много хора си мислят, че всичко се прави на ръка. Тук говорим за около 25 тона храна на ден - има специално ремарке, с което се раздава, приспособление рине тор. Няма как да се управлява ферма зад компютър. Трябва да виждаш всяко животно.
Хората имат предразсъдък, че е мръсен бизнес, а не е. Реално работата с животни е далеч по-чиста от работата с хора”, категорична е Роси.
Денят им е динамичен - имат задачи от 8 сутрин до 18 вечер, но са оставали във фермата и до полунощ. След това... лягат и припадат.
“В събота Йосиф отиде в 2 ч през нощта във фермата, защото имаше токов удар, спряха интернетът и двете модерни системи - в доилната зала и програма за разгонване, която следи здравния статус на животното. Спря и роботът за телета”, описва Роси кризисната ситуация.
И понеже в живота няма случайни неща, си спомня, че като малка все обяснявала на своите родители че иска не куче, а крава.
“Пожелах си една и получих 700. Мама ми казва: “Ето, сбъдна ти се мечтата!”.
Юридическото образование на Роси днес помага във фермата, където работи с голям брой документи.
Николай Томов, едно от легендарните имена в местната журналистика, вероятно би бил щастлив да види Роси в тази необичайна роля. Собственикът на “Борба”, в чиято редакция било едно от любимите места на момичето, си отиде по време на тежкия ковид.
“Възхищавам се на всичко, което е постигнал, но журналистиката е много специфична и трябва да идва от сърцето, за да може да се продължи както трябва”, обяснява внучката му защо е избрала друг път. Тя е в последен курс право в НБУ и мечтае да стане адвокат.
Наказателното право определено не е нейното поприще, въпреки че чичо е прокурор в София, а другият дядо - Цанко Русев (също покойник), бе апелативен прокурор в Търново. Роси се е ориентирала към търговското право.
Бащата на Йосиф е в основата и на незабравимото предложение за брак, което тя получила в един от ресторантите на “Бурж ал араб”. Двамата заминали на почивка в Дубай през ноември и Йосиф-старши дал няколко съвета и помогнал на наследника в организацията.
Йосиф-младши бил притеснен, прекръстил се и паднал на колене, стискайки пръстена
“От сутринта до вечерта стоеше в джоба, така успях да го скрия”, допълва младоженецът. Двамата с Роси избрали огледалната дата за граждански брак във Велико Търново - 10.01. в 10 ч сутринта.
Булката била страшно развълнувана и не забелязала, че облякла на обратно белия гащеризон за церемонията.
“Виждам, че хората се усмихват и си мислех, че много ни се радват. Когато приключихме с подписите и шампанското, сестра ми пита защо джобовете са отзад. Осъзнах, че съм го облякла на обратно”, разказва усмихната булката, която обещава лятна сватба с църковна венчавка.
Идеята на младото семейство Чех била да имат два повода за празнуване.
Коментари (0)
Вашият коментар