Древна римска мозайка възпява бога на виното

Дионисиево шествие

Изложбата излиза за първи път извън Италия и може да се види в София

Изложбата “Цветни картини от Древен Рим: мозайки от Капитолийските музеи” представя фрагменти от 21 мозайки от Рим от І I в. пр. Хр. до ІV в. сл. Хр., открити във втората половина на ХIІХ и началото ХХ в. при изкопни работи в града.

“Това събитие е израз на отличните двустранни отношения между Италия и България и на общите ценности, които нашите страни споделят” отбеляза италианският посланик Н.Пр. Стефано Балди и добави: “За мен е чест да представим тези уникални мозайки, които за първи път ще бъдат изложени извън Рим.”

В София изложбата

може да се види в

Националния

археологически музей

с институт при БАН до 28 юли. Пренасянето на експонатите, монтирани в специални пана, е една от най-трудните и сложни работи, извършвани от музейните специалисти.

Наред с подовите мозайки от частни и обществени сгради са представени и стенни мозайки, характерни за района на Рим от императорската епоха. Сред експонатите са и примери, открити в гробници. Мозайките са изработени от кубчета от различни видове варовик и мрамор и стъклена паста. Те дават идея за обстановката в домовете на богатите римляни, но също за възможностите и вкуса на представители на средната прослойка от римското общество. Най-впечатляващите от тях са открити във вили и градски градини на римската аристокрация. Темите са геометрични композиции, рибари, кораби, Дионисиево шествие, което в момента няма аналог.

Шествието се

предвожда от сатир,

който във вдигнатата си лява ръка държи овчарска гега. Наметнат е с леопардова кожа, на главата си носи лавров венец. Двете женски фигури, които го следват, са с наведени към него глави. В ръцете си държат музикални инструменти.

“Усет за разкош: Римски мозайки от България” е паралелна изложба. Тя показва едни от най-представителните римски мозайки от територията на България, датирани от втората половина на ІI в. сл. Хр. до около средата на V в. Част от изложбата е фрагмент от мозаичния под на сграда от Августа Траяна, която представя спътници на Дионис.

Кораби
Кораби
Рибари
Рибари
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене